„Grafficiarze-wandale” w Częstochowie znów dewastują

Fot. Radio Fiat

Namalowane nazistowskie hasła i symbole to efekt dewastacji pomnika Pamięci Żydów w Częstochowie. Znajdujący się przy ul. Strażackiej monument został zniszczony w poniedziałek 29 marca przez nizanych dotąd sprawców.

Sprawę natychmiastowo zgłoszono na policję.

– Kryminalni z Komisariatu IV w Częstochowie prowadzą czynności w niezbędnym zakresie, dotyczące znieważenia pomnika ofiar getta w Częstochowie. Postępowanie prowadzone jest również pod kątem przestępstwa z nienawiści. Sprawcy grozi kara grzywny, ograniczenia lub nawet pozbawienia wolności do dwóch lat – poinformowała podkom. Sabina Chyra-Giereś z Komendy Miejskiej Policji w Częstochowie.

O tym, że graficiarze-wandale dają o sobie znać, potwierdza także częstochowska Straż Miejska. Funkcjonariusze ujęli na „gorącym uczynku” 30-letniego mężczyznę, który rano w niedzielę 28 marca zdewastował duży kawałek elewacji bloku przy al. Niepodległości.

– Na widok strażników miejskich wandal próbował uciekać, a w trakcie ucieczki chciał „staranować” jednego z interweniujących funkcjonariuszy Straży Miejskiej. Sprawca został ujęty. Strażnicy ujawnili przy nim trzy puszki ze sprejem, pięć litrowe wiaderko z emulsją, pędzel oraz rolkę folii. Powiadomiony administrator budynku wstępnie ocenił szkody na ponad 1100 zł. Strażnicy miejscy przewieźli ujętego wandala na II Komisariat Policji. Teraz musi liczyć się z odpowiedzialnością karną za swój czyn – mówił Artur Kucharski, rzecznik prasowy Straży Miejskiej w Częstochowie.

W obu przypadkach usunięcie skutków dewastacji będzie możliwe, ale kosztowne. Odsłonięty przed 12-laty pomnik ma zostać przywrócony do oryginalnego wyglądu w ciągu kilku najbliższych dni.

BNO

Skip to content