Grając w zielone napawają nadzieją – wernisaż sztuki w Muzeum Monet

We wtorek 20 września w Muzeum Pontyfikatu św. Jana Pawła II w Częstochowie odbył się wernisaż wystawy prac autorstwa członków Częstochowskiego Stowarzyszenia Plastyków im. Jerzego Dudy-Gracza. Artyści pragną poprzez tę ekspozycję natchnąć widzów nadzieją i optymizmem.

Prace częstochowskich artystów będzie można oglądać w Muzeum Monet do 12 października. W szczegóły wystawy wprowadza Krzysztof Witkowski, dyrektor Instytucji:

Przyjechało tutaj do nas około 40 prac artystów z Częstochowy i okolic. Będą się prezentować w haśle „Jeszcze w zielone gramy”, dlatego dzisiaj na scenie i ta piosenka i kolory – może nie typowo jesienne, ale raczej wiosenne.

Jak wyjaśnia Ewa Powroźnik, prezes Stowarzyszenia, wystawa w Muzeum Monet jest swoistym przejściem ku nowej dekadzie działalności Stowarzyszenia, natomiast zieleń jako kolor przewodni jest tutaj nieprzypadkowa:

Są to obrazy o różnej tematyce, przeważają pejzaże, kwiaty, jest abstrakcja i są rysunki – w których dominuje właśnie kolor zielony. Tą wystawą i tym tytułem wchodzimy w piątą dekadę działalności naszego Stowarzyszenia. Wchodzimy z nadzieją – zielony kolor dominuje w naszych obrazach i myślę, że się z nim nie rozstaniemy. Będzie taką naszą nadzieją na lepsze jutro.

Prezentowane na ekspozycji dzieła nie są jednak jedynie wyrazem nadziei ich autorów. Jak wyjaśnia Janusz Koniecki, członek Stowarzyszenia i komisarz wystawy, artyści chcą się poprzez nie podzielić optymizmem także z widzami:

Kolor zielony kojarzy się z optymizmem i nie chodzi o to, że obrazy nawiązują do bart minionego lata. Tak naprawdę jest to nawiązanie do pewnego optymizmu i do tego, że z nadzieją patrzymy w przyszłość, że chcemy się rozwijać i się rozwijamy oraz, że mimo tych dziwnych rzeczy, które ostatnio dzieją się na świecie, my staramy się być pozytywni. Chcemy tym zarażać ludzi, więc „Jeszcze w zielone gramy” to chęć zarażania innych optymizmem oraz dzielenie się pozytywnymi emocjami w czasie, który jest trudny dla wszystkich.

Wernisaż uświetniła swoją obecnością Aleksandra Kowalska, która oprócz autorskich utworów, zaśpiewała także swoja interpretację piosenki „Jeszcze w zielone gramy” Wojciecha Młynarskiego. Prace częstochowskich artystów będzie można podziwiać przez najbliższe 4 tygodnie w godzinach otwarcia Muzeum.

„Jeszcze w zielone gramy” w interpretacji Aleksandry Kowalskiej:

Wernisaż wystawy W zielone gram

Skip to content