„Granie w altanie” – propozycja na ciekawe spędzenie czasu

W niedziele 10 października obchodzimy Światowy Dzień Gier Planszowych. Z tej okazji w altanie Parku Jasnogórskiego miłośnicy tego rodzaju rozrywki spotkali się podczas szczególnego wydarzenia. Inicjatywa przeprowadzona przez grupę ZGRYWUS pozwoliła częstochowianom całkowicie za darmo zagrać na świeżym powietrzu w wiele różnych gier planszowych.

Od setek lat gry planszowe uważane są za jedną z najlepszych form spędzania wolnego czasu. Gry przygodowe, edukacyjne, fantasy czy strategiczne, istnieje wiele rodzajów tzw. „planszówek”, wśród których każdy znajdzie coś dla siebie. Od szachów, przez warcaby na monopoly kończąc.

Akcja pt. „granie w altanie” poza popularyzacją tego typu formy spędzania wolnego czasu – bez komputera czy internetu – zachęcała częstochowian do wyjścia na zewnątrz i spotkania się z przyjaciółmi z dala od czterech ścian domu lub mieszkania. Więc nt. zorganizowanego spotkania mówi Mateusz Nienartowicz, lider grupy ZGRYWUS: – Jesteśmy na “Granie w Altanie”. Jest to plenerowe spotkanie w Parku Staszica, gdzie można przyjść, wypożyczyć sobie dowolną grę całkowicie za darmo i zwyczajnie zagrać. Z rodziną, z dziećmi, przyjaciółmi lub kompletnie obcymi ludźmi. Pomysł zrodził się w ramach konkursu NOWEFIO. Złożyłem projekt i cóż, spodobał się na tyle, że jesteśmy tutaj teraz i wspólnie gramy, na świeżym powietrzu. Jest to pierwsze tego typu pełnoprawne granie w plenerze. Wcześniej graliśmy głównie w pomieszczeniach. Na pewno nie jest to ostatnia taka inicjatywa, fani gier planszowych będą zadowoleni.

Co o grach planszowych sądzą mieszkańcy Częstochowy? Zdaniem Mateusza Nienartowicza doświadczenia tego i poprzednich akcji mówią wyraźnie, że częstochowianie, tak jak reszta Polaków, są spragnieni rozrywki, która nie wymaga komputera: – Częstochowianie szukają takich rozrywek. Wszyscy mamy dość ekranów naszych komputerów, które od ponad roku wykorzystujemy w pracy, nauce czy rozrywce, ponieważ pandemia zwyczajnie okradła nas z imprez plenerowych na bardzo długi czas. Ludzie są spragnieni spotkań fizycznych, a gry planszowej często kojarzą im się z dzieciństwem, kiedy z rodzicami lub dziadkami grali np. w popularnego “chińczyka”.

Wspólna gra w „planszówki” zorganizowana przez grupę ZGRYWUS, mimo niekorzystnej pogody, cieszyła się sporym zainteresowaniem wszystkich mieszkańców, od rodzin z dziećmi, przez grupy nastolatków, po seniorów.

Skip to content