Fot. pacjent.gov.pl

Grypa to dolegliwość, która daje o sobie znać każdej jesieni. Ten rok jest jednak o tyle trudniejszy, że wszechobecny koronawirus może dawać podobne objawy, a przy tym powodować stres u innych osób w otoczeniu. Pamiętajmy jednak, że nie każdy kaszel czy kichnięcie jest objawem którejś z tych chorób.

Jednym ze skuteczniejszych sposobów przeciwko tradycyjnej grypie są sezonowe szczepienia ochronne. Zdania co do zasadności ich stosowania są jednak w społeczeństwie podzielone. Spotęgował to fakt obowiązkowych szczepień przeciwko COVID-19, o których w opinii publicznej mówi się coraz częściej. Odrębną kwestią dzielącą społeczeństwo są także szczepienia przeciwko grypie dla dzieci:

– Opinie są różne, ale osobiście uważam, że dzieci należy szczepić. Trzeba jednak podchodzić do tego bardzo ostrożnie. Dziecko w czasie szczepienia powinno być zdrowe, a matka powinna uważać – mówiła jedna z przechodniów.

– Dzięki szczepieniom nie chorowałem na nic poważnego. Moje dzieci również były szczepione, także uważam, że jest to dobry pomysł – powiedział Częstochowianin.

– Nie do końca jestem przekonana, jeśli chodzi o te szczepienia. Niektórzy szczepią, bo muszą. Jestem sceptycznie do tego przekonana, ponieważ dużo czytam na temat różnych powikłań – dodała klienta jednego ze sklepów.

Każdy, kto chce zabezpieczyć się przeciwko grypie, może wykupić szczepionkę w aptece. Są one jednak dostępne na receptę, a zatem wymagają wcześniejszej konsultacji z lekarzem. Mimo że w częstochowskich aptekach szczepionek nie brakuje, w ochronie przed grypą można stosować również inne specyfiki.

– W okresach wzmożonej zachorowalności najczęściej podaje się preparaty witaminowe, które w swoim składzie zawierają rutozyd i witaminy podnoszące odporność. Często też dla dzieci polecamy trany zwierające kwasy omega-3 i witaminy z grupy D. Z kolei w przypadku dzieci poniżej 6 miesiąca życia najczęściej zalecamy konsultacje z lekarzem. – tłumaczyła kierowniczka jednej z częstochowskich aptek.

Z uwagi na pandemię COVID-19, szczepionki pojawiły się w aptekach już na początku września, a nie jak miało to miejsce wcześniej – w październiku. Ostatnie lata pokazują, że jesienna tendencja zachorowań na grypę jest spadkowa. Pozostaje jednak odpowiedzieć sobie na pytania czy za taki stan rzeczy odpowiadają szczepienia, czy też inne suplementy i leki dostępne na rynku?

BNO

Skip to content