Częstochowa/fot. Radio Fiat

To historyczna inicjatywa wpisująca się w obchody 800-lecia pisanych dziejów Częstochowy. Już niedługo, podczas oficjalnych uroczystości z okazji świąt państwowych i samorządowych, będzie można usłyszeć hejnał miasta.

Kwestia dotycząca zatwierdzenia utworu podjęta została na ostatniej Sesji Rady Miasta, 20 maja. Więcej na ten temat mówi jeden z częstochowskich radnych Paweł Ruksza:

– Do tej pory miasto posiadało hejnał, jednak niespełniający pewnych walorów. Grany był bowiem na 3 trąbki. Pojawiła się więc propozycja jego zmiany. Wybrany został utwór Mateusza Pospieszalskiego.

Przypomnijmy, że pierwszy hejnał miasta skomponowany został przez Zygfryda Jałowieckiego w latach 50. XX wieku. Autorem kolejnego utworu był natomiast Stanisław Antoni Sypek. Twórca obecnie obowiązującego, Mateusz Pospieszalski zaznacza, że kompozycję zbudował na genezie starych hejnałów. Napisana jest na trąbkę bezwentylową w taki sam sposób, jak hejnał krakowski:

– Kiedyś mój przyjaciel zamówił u mnie hejnał dla miasta Janowiec. Tworząc melodię pomyślałem, że być może kiedyś również Częstochowa zainteresuje się taką kompozycją. Tak też się stało. Wraz z innymi muzykami zostałem poproszony o zaprezentowanie swojego hejnału dla miasta. Oprócz mnie na wieży ratuszowej swoje kompozycje prezentowali też inni muzycy. Byłem dumny z siebie, że moja kompozycja została wyróżniona.

Uchwalenie utworu, który niedługo stanie się nowym symbolem miasta, wpisuje się również w tegoroczne obchody 30-lecia samorządu.

ABK

Skip to content