Humor, poezja i tortury – Akademia w Bibliotece

Richard of Wallingford

Czy człowiek średniowiecza miał poczucie humoru? Jakie były staropolskie uciechy stołu? Jaki był Zygmunt August „od przodu i tyłu”? Na te pytania odpowiedzą wykładowcy, którzy biorą udział w tegorocznej „Akademii w Bibliotece”, akcji edukacyjnej kierowanej przede wszystkim do młodzieży ponadgimnazjalnej. Jest to wspólny projekt Akademii im. Jana Długosza i Biblioteki im. Władysława Biegańskiego w Częstochowie.

– Jest to przede wszystkim kontakt z żywym człowiekiem. To nie tylko wykłady. To również prezentacje. To również w trakcie wykładu możliwość zadania pytania i uzyskania odpowiedzi – wyjaśnia Marek Makowski z AJD. – Liczymy na to, że będą wywiązywały się dyskusje, w trakcie których młodzież między sobą będzie dyskutowała na temat, któremu wykład jest poświęcony. Wykłady odbywają się w Bibliotece. Celowo jest to tak poprowadzone, by młodzież również zachęcać do czytelnictwa.

W minionym roku w 19 prelekcjach wzięło udział 1140 uczniów. W tym roku, w VII edycji „Akademii w Bibliotece”, przygotowano wstępnie 11 spotkań. Te, które cieszyć się będą dużym zainteresowaniem, będą powtarzane. Tematy mogą być ponownie zrealizowane w szkołach lub innych instytucjach, które zgłoszą taką gotowość. Chęć udziału w prelekcjach należy zgłaszać telefonicznie do Biblioteki Publicznej im. dra Wł. Biegańskiego w Częstochowie. Wstęp jest bezpłatny.

W listopadzie odbędą się 3 wykłady. Dr hab. prof. AJD Adam Regiewicz 5 listopada (czwartek) o 10.00 odpowie na pytanie: „Czy człowiek średniowiecza miał poczucie humoru?”, dr Barbara Kowalska 18 listopada (środa) o 11.30 opowie o „Kobietach w średniowieczu”, natomiast 25 listopada (środa) o 11.00 prof. Adam Regiewicz wygłosi wykład pt. „Katedra – od kultury średniowiecza do nowych mediów”. Spotkania zostały rozplanowane do marca.

Krzysztof Rygalik

Skip to content