DSCF4758

Do użytku wejdzie 40 nowych maszyn. Nowe autobusy hybrydowe zostały dzisiaj (8.01) zaprezentowane w centrum Częstochowy – na Placu Biegańskiego oraz w Alei Najświętszej Maryi Panny. Pasażerowie będą mogli z nich skorzystać z początkiem 2016 r.

Będzie wygodnie, ekologicznie i niskopodłogowo – mówi prezes częstochowskiego MPK. – Tak naprawdę wkraczamy w XXI wiek, a mamy jeszcze świetne perspektywy, bo dostajemy kolejnych 30 autobusów. Kto inwestuje i nie przejada, nadal otrzymuje w inwestowanie . Spośród tych kolejnych nowych 30 autobusów będzie kilka elektrycznych, które będą się poruszać Aleją Najświętszej Maryi Panny- zapowiada Roman Bolczyk.

W nowych maszynach kluczowe znaczenie ma napęd hybrydowy. Autobusy napędzane są gazem CMG oraz napędem elektrycznym. Część energii z 12-listrowego silnika gazowego jest odzyskiwana przy hamowaniu i gromadzona w kondensatorach. A jak prowadzi się hybrydy? – Powiem wprost. Fantastycznie – mówi Przemek Głębocki, kierowca. – Jest całkowicie inna jazda niż standardowym napędem. To wykorzystanie napędu stricte elektrycznego, co powoduje mniejsze zużycie paliwa. W technice jazdy nie ma różnicy żadnej, autobus zawsze pozostanie autobusem, natomiast samo prowadzenie jest dla mnie idealne.

Mieszkańcy Częstochowy mogli dzisiaj zwiedzić autobusy hybrydowe, usiąść za kierownicą, przyjrzeć się silnikowi.

Koszt nowego taboru to 66 mln zł (zakup został sfinansowany dzięki programowi Gazela). Według szacunków, rocznie do atmosfery ma teraz trafiać 850 ton dwutlenku węgla mniej niż dotychczas. Zmniejszą się także koszty eksploatacji maszyn.

Inwestycja jest związana z obchodami jubileuszu 65-lecia istnienia MPK.

Tekst i foto. Krzysztof Rygalik

Skip to content