I Festiwal Filmów Dokumentalnych im. Braci Krzemińskich

MGS ILUZJA 2

W najbliższy weekend, 14 i 15 czerwca, odbędzie się I Festiwal Filmów Dokumentalnych im. Braci Krzemińskich pt. “Moja mała ojczyzna”. Władysław i Antoni Krzemińscy, pochodzący z Radomia, byli pionierami częstochowskiej kinematografii. Zakupili od braci Lumière aparat produkcyjny, z którym podróżowali po ziemiach polskich i po Rosji, do cierając do Władywostoku.

W Częstochowie zamieszkali w 1909 r., otworzyli kinoteatr “Odeon” i samodzielnie nagrali ok. 40 filmów o Częstochowie. 5 zachowanych do dzisiaj zostanie pokazanych na Festiwalu, w tym dwa (“Otwarcie lotniska na Kucelinie w Częstochowie” i “Częstochowa w Hołdzie Poległym Obrońcom Ojczyzny”, oba z 1928 r.) zostały specjalnie przegrane przez Filmotekę Narodową i nie były wyświetlane od stulecia.

[audio:https://czestochowskie24.pl/wp-content/uploads/2014/06/1-festiwal.mp3]

– powiedział Krzysztof Kasprzak, filmowiec i współorganizator imprezy. W pierwszym dniu Festiwalu zostaną zaprezentowane filmy o historii miasta, a w drugim obrazy dotyczące twórców związanych z Częstochową, czemu będą towarzyszyć dyskusje z zaproszonymi gośćmi – wyjaśnia Łukasz Dzwonnik, Sekretarz Festiwalu.

[audio:https://czestochowskie24.pl/wp-content/uploads/2014/06/2-festial.mp3]

Pomysłodawcą imprezy jest Wydział Filologiczno-Historyczny AJD, a Festiwal będzie miał miejsce w Ośrodku Kultury Filmowej w Częstochowie. Celem imprezy jest łączenie środowisk lokalnych i poszukiwanie w przeszłości wartosci wspólnych wszystkim mieszkańcom Częstochowy. Wstęp na Festiwal jest bezpłatny.

Krzysztof Rygalik

Tagged with