22. Ogólnopolska Pielgrzymka Akcji Katolickiej na Jasną Górę (9-10 czerwca 2017) przebiegała pod hasłem „Idźmy i głośmy z Maryją”. Mszy św. pod jasnogórskim szczytem przewodniczył bp Mirosław Milewski, krajowy asystent Akcji Katolickiej. Bp Milewski w wypowiedzi dla Radia Fiat podkreślał, jak ważne jest głoszenie Ewangelii, głoszenie z radością, jak wielkim i wspaniałym darem jest wiara, jak wielką łaską jest przeżywanie życia w bliskości Boga i z Maryją, która jest dla nas przykładem wielkiego doświadczenia przygody wiary. Bp Mirosław Milewski Akcję Katolicką widzi jako wspólnotę ludzi, “którzy na co dzień, tam gdzie żyją, gdzie pracują starają się być apostołami”.
Akcja Katolicka jest miejscem spotkania świeckich, dla których Kościół jest częścią życia, a Chrystus jego sensem. Ks. Józef Niżnik, asystent diecezjalny Akcji Katolickiej archidiecezji przemyskiej, zauważa, że istotą Akcji Katolickiej jest otwarcie kapłanów na świeckich – i odwrotnie. Podkreśla też znaczenie formacji, mówiąc, że najpierw winna iść duchowość, po niej dopiero działanie, akcja.
Akcja Katolicka działa także w archidiecezji częstochowskiej. Prezesem Diecezjalnego Instytutu Akcji Katolickiej jest dr Artur Dąbrowski, a asystentem diecezjalnym ks. Jacek Michalewski. Jak sami mówią rzecz w tym, by działać. Być z ludźmi i dla nich.
Prezesem Akcji Katolickiej w Polsce jest Urszula Furtak: – “Jesteśmy tu po to, by wspólnie z kapłanami umocnić się u stóp Maryi, by zawierzyć się Jej na nowo i z Nią wędrować przez życie. Ona pod sercem nosiła Chrystusa, dlatego wierzę, że z Nią nam będzie łatwiej” – mówiła Furtak.
Materiał przygotowała Aleksandra Mieczyńska

Skip to content