16 października 1978 r. to wyjątkowa data dla Polaków. W 41. rocznicę wyboru ówczesnego kardynała Karola Wojtyły na papieża, Muzeum Monet i medali im. Jana Pawła II w Częstochowie zorganizowało po raz drugi Koncert Charytatywny dla Dzieci.

Podobnie jak w ubiegłym roku, także i w tym zagrał istniejący od czterech lat zespół Impast.

– Sercach członków naszego zespołu zrodziło się pragnienie, żeby chociaż jeden koncert w roku zagrać charytatywnie, aby był jakiś cel i coś głębszego w naszych działaniach. Nie mieliśmy jednak niczego sprecyzowanego, było tylko samo pragnienie – mówiła założycielka zespołu, Aleksandra Kowalska.

Pragnienie szybko przerodziło się w rzeczywisty koncert. Z pomocą przyszło Muzeum Monet i Medali. Tegoroczny występ rozpoczął się o godz. 18:43.

– O tej godzinie z Pałacu Apostolskiego padły słowa, że wybrano nowego papieża, a w oknie pojawił się nie kto inny, jak Karol Wojtyła. Co się wtedy stało? Przywitał wszystkich zapomnianym już wtedy pozdrowieniem: „niech będzie pochwalony Jezus Chrystus” – wyjaśnił dyrektor muzeum, Krzysztof Witkowski.

Gościem honorowym koncertu był biskup pomocniczy w latach 1994–2016, Antoni Długosz. Jak przekonuje, jego obecność na koncercie była obowiązkowa ze względu na szczególną rolę Karola Wojtyły w jego życiu.

– Znałem Go jeszcze, kiedy był Kardynałem. Studiowałem wtedy w częstochowskim oddziale krakowskiego seminarium. Służyłem Mu do Mszy św. Zapraszał nas także na spotkania, gdy miałem zajęcia z katechetyki. Byłem zaszokowany Jego cierpliwością. Jestem z Nim ściśle związany, ponieważ otrzymałem od Niego sakrę – wspominał bp Długosz.

Pierwszy Koncert Charytatywny dla Dzieci został zorganizowany w Muzeum Monet i Medali rok temu, z okazji 40. rocznicy wyboru Karola Wojtyły na papieża. Mimo że tegoroczna odsłona jest dopiero drugą, ich cykl na stałe wpisał się w program muzeum.

BNO

Skip to content