II Regionalny Konkurs Plastyczny: “W kłobuckim kościele jest skarbów wiele…”

W piątek, 17 maja w Miejskim Ośrodku Kultury w Kłobucku odbyła się uroczysta gala podsumowująca II Regionalny Konkurs Plastyczny „W kłobuckim kościele jest skarbów wiele…”. Druga edycja cieszyła się ogromnym zainteresowaniem bowiem do jury spłynęły aż 142 prace z Archidiecezji Częstochowskiej oraz Województwa Śląskiego.

Burmistrz Miasta i Gminy Kłobuck, Jerzy Zakrzewski podkreślił, że takie wydarzenia są bardzo ważne oraz potrzebne:
– Myślę, że takie inicjatywy są ważne, potrzebne, promujące nasze miasto, naszą gminę, w ogóle ziemię kłobucką. Dlatego się tutaj bardzo pięknie wpisuje w inicjatywę konkursu. A my tutaj wspieramy każdą tego rodzaju inicjatywę, tym bardziej o takim rozmachu, bo ilość uczestników jest imponująca.

Joanna Smolińska, organizatora konkursu odniosła się do wyjątkowości inicjatywy wspominając tegoroczną tematykę konkursu:
– Rzeczywiście tematyka wyjątkowa, bo i konkurs wyjątkowy. Wprawdzie nazwa ogólna konkursu „W kłobuckim kościele jest skarbów wiele..” dotyczy wszystkich edycji, natomiast założenie było takie, że każdego roku zaproponujemy zupełnie inny temat. I tak jak zapewne słuchacze pamiętają, w pierwszym roku temat dotyczył Matki Bożej, właściwie jej wizerunku, „Matki Bożej Kłobuckiej, niepokalanej ucieczki grzeszników. w oczach dzieci”, natomiast w tym roku odnieśliśmy się tutaj do historii i temat brzmi „Ksiądz Jan Długosz, polski kronikarz i proboszcz w Kłobucku”. Skierowany jest rzeczywiście dzieci, młodzieży, ale też osób z niepełnosprawnością powyżej 18 roku życia z dużego terenu. Mianowicie oczywiście teren Kłobucka, cały powiat Kłobucki, Częstochowski, Myszkowski, Lubliniecki i inne rejony województwa śląskiego oraz wszystkie regiony stanowiące terytorium archidiecezji Częstochowskiej.

Uczestnicy konkursu z zadaniem poradzili sobie doskonale, o czym mówi Joanna Smolińska:
– Nasze jury konkursowe zachwyciło się wszystkimi pracami i przede wszystkim zastanowiła nas, ale też ucieszyła bardzo wnikliwa analiza tematu, która jest widoczna w pracach. Większość uczestników doskonale poradziła sobie z tym trudnym, symbolicznym tematem, ukazując powiązania polskiego kronikarza ks. Jana Długosza z pełnieniem funkcji proboszcza w Kłobucku. W pracach, które zaprezentowane są na wystawie, możemy odnaleźć nie tylko odniesienia do postaci Jana Długosza i Kłobucka, ale też do pamiątek takich jak kielich i ornat, które Jan Długosz pozostawił w naszym Kościele. Inspiracje do wykonania prac konkursowych stanowił również pełno postaciowy pomnik księdza Jana Długosza który znajduje się na kłobuckim Rynku.
Ks. Paweł Caban, wikariusz parafii św. Marcina w Kłobucku nie krył radości z tak dużego zainteresowania:
– Zasięg drugiego regionalnego konkursu plastycznego „W kłobuckim kościele skarbów wiele”, edycja 2024, był faktyczny bardzo duży, faktycznie regionalny, sięgający na obszar naszego województwa śląskiego, ale i terenów archidiecezji częstochowskiej, a więc części np. województwa łódzkiego, z czego też się bardzo cieszymy. Cieszymy się, bo ks. Jan Długosz ponieważ mamy z kogo być dumni. Ks. Jan Długosz to postać, z której naprawdę możemy być dumni i tutaj w regionie warto ją promować. I dlatego druga edycja właśnie była Jemu poświęcona jako postaci bardzo ważnej i kluczowej dla rozwoju naszego regionu w czasach nowożytnych.

Wszystkim laureatom oraz uczestnikom gratulujemy sukcesu i życzymy kolejnych! Konkurs odbył się pod honorowym patronatem metropolity częstochowskiego abp. Wacława Depo.
II Regionalny Konkurs Plastyczny: "W kłobuckim kościele jest skarbów wiele..."

Skip to content