II Świąteczna Zbiórka Krwi

Fot. Radio Fiat

Ofiary wypadków, chorzy, kobiety w ciąży po trudnym porodzie. Każdego dnia wielu Polaków zmaga się z poważnymi problemami zdrowotnymi, które zagrażają życiu. Aby pomóc potrzebującym, można oddać swoją krew. Częstochowianie z takiej możliwości będą mogli skorzystać 19 grudnia od godz. 10.00.

Do udziału w „II Świątecznej zbiórce krwi” zaprasza Piotr Gajda ze Stowarzyszenia Honorowych Dawców Krwi Legion. Jak dodaje, krwiodawcą może być osoba w wieku od 18 do 60 lat, która spełni kilka podstawowych warunków.

– Taka osoba powinna być zdrowa. Minimalne wymagania to: waga ok. 50 kilogramów oraz dokument tożsamości, który należy ze sobą zabrać. Krwi nie mogą oddać osoby, które miały wykonywane zabiegi lub też robione tatuaże. Dyskwalifikuje to chętnego na kilka miesięcy. Krwi nie mogą też oddać kobiety w ciąży oraz karmiąc piersią.

Należy też pamiętać, że krew można oddać jedynie na czczo. Przed poborem zalecane jest też wypicie dużej ilości wody mineralnej. Udział w Świątecznej Zbiórce będzie nie tylko dobrym uczynkiem. Każdy krwiodawca za dar serca ofiarowany potrzebującym, zostanie wynagrodzony.

– Częstochowski Legion przygotował dla krwiodawców upominki, które z pewnością zachęcą do kolejnego oddania. Krwiodawcy będą mogli przeczytać też wiele informacji, dotyczących poboru oraz tego, na czym konkretnie polega nasza działalność Stowarzyszenia Honorowych Dawców Krwi Legion. Każdy chętny będzie mógł zapisać się do grupy honorowych dawców na naszym portalu. Oczywiście rejestracja jest darmowa.

Świąteczna Zbiórka Krwi odbędzie się w Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Częstochowie przy ul. Kopernika od godz. 10.00 do 14.00.

ABK