Stowarzyszenie Honorowych Dawców Krwi Legion w Częstochowie zaprasza do udziału w trzeciej edycji Świątecznej Zbiórki Krwi. Każdy, kto chciałby zrobić dobry uczynek, ma na to szansę 18 grudnia.

– Krew będzie można oddać w Terenowym Oddziale Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa przy ul. Kopernika 38 w godzinach 10:00 – 14:00 – mówi Piotr Gajda koordynator Klubu Honorowych Dawców Krwi Legion w Częstochowie:

– Jak zwykle w ostatnią sobotę przed świętami Bożego Narodzenia zachęcamy do oddawania krwi. Zachęcamy do podzielenia się cząstką siebie, co może uratować innym życie. Krew oddać może osoba do 60 roku życia. Jeśli wcześniej oddawała już krew to może być to osoba, która ukończyła 65 rok życia.

Gdy decyzja na temat oddania krwi zapadnie, warto pamiętać też o innych warunkach. To m.in. ukończenie 18 roku życia i waga minimum 50 kg. Ważne również, aby dzień przed pobraniem nie jeść tłustych potraw, natomiast w samym dniu oddania krwi – wypić pół litra wody.

– Będziemy zachęcać do oddawania krwi w różny sposób. Osoby, które przyjdą na pobranie mogą otrzymać różne vouchery np. na jednorazowy posiłek lub strzelnicę, czy usługę barberską. Pamiętajmy – aby oddać krew, trzeba być w pełni zdrowia.

Osoby, które zdecydują się na oddanie krwi powinny zabrać ze sobą dokument tożsamości. Po wykonanym pobraniu należy przycisnąć miejsce wkłucia odpowiednio długo z ręką wyprostowaną w łokciu. W razie potrzeby można też skorzystać z dnia wolnego, który przysługuje krwiodawcy w dniu pobrania.

ABK

Skip to content