Ilu nauczycieli chętnych do szczepienia?

Fot. gov.pl

Szczepienia dla nauczycieli mają rozpocząć się 12 lutego. W całym kraju chęć przyjęcia preparatu wyraziło 268 tys. osób. To 65% wszystkich uprawnionych pedagogów. Nauczyciele do 60. roku życia otrzymają szczepionkę firmy AstraZeneca. Starsi natomiast, produkt firm BioNTech/Pfizer i Moderna.

W pierwszej kolejności preparat otrzymają m.in. pracownicy żłobków, nauczyciele wychowania przedszkolnego, klas I-III szkół podstawowych, szkół i placówek specjalnych, nauczyciele oraz instruktorzy praktycznej nauki zawodu, kadra kierownicza wymienionych szkół i placówek, a także pracownicy z poradni psychologiczno-pedagogicznych. Zgłoszenia na szczepienia trwały do 10 lutego. – Procedura nie była trudna – komentuje Anna Ostrowska, rzecznik Ministerstwa Edukacji i Nauki:

– Wypełniony formularz danej szkoły czy placówki drogą elektroniczną trafia do Ministerstwa Edukacji i Nauki. Następnie formularz z listą chętnych do szczepienia, przekazywany jest do właściwego szpitala węzłowego. W momencie dostarczenia szczepionki, szpital przypisany szkole, poinformuje dyrektora szkoły lub placówki, kiedy pracownicy mogą przyjechać na szczepienie.

W Częstochowie chęć szczepienia przeciwko Covid-19 wyraziło ponad 57% pedagogów ze szkół i przedszkoli publicznych, dla których organem prowadzącym jest miasto. To 1285 na 2237 uprawnionych do tego osób. Przypomnijmy też, że trwa testowanie pracowników placówek edukacyjnych, którzy wrócili do pracy stacjonarnej. Według informacji resortu zdrowia z 11 lutego koronawirusa wykryto u ok. 2% badanych. O tym, jak sytuacja wygląda w Częstochowie, mówi Edyta Kapelka z Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej:

– Na badanie na obecność koronawirusa zgłosiło się 235 chętnych. Wymaz pobrano natomiast u 160 osób podczas dwóch dni – 7 i 8 lutego. Czekamy na dalsze wyniki, natomiast do tej pory wiemy o jednym pozytywnym.

Szczepienia dla pierwszej grupy pracowników oświaty mają rozpocząć się 12 lutego w szpitalach węzłowych oraz wskazanych punktach szczepień. W późniejszym terminie, który zostanie ogłoszony na stronie www.gov.pl/szczepimysie, preparat otrzymają m.in. pracownicy administracyjni placówek oświaty, osoby zatrudnione w regionalnej placówce opiekuńczo-terapeutycznej lub w interwencyjnym ośrodku preadopcyjnym, a także nauczyciele akademiccy oraz inne osoby prowadzące w uczelni zajęcia ze studentami lub doktorantami. Zapisy na szczepienie rozpoczną się 15 lutego.

ABK/IAR

Skip to content