IMGW: możliwe burze z gradem i trąby powietrzne

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega przed silnym wiatrem. W całym kraju obowiązują ostrzeżenia drugiego i trzeciego (najwyższego) stopnia.

Rzecznik Instytutu Grzegorz Walijewski powiedział, że wichury będą występowały do godzin popołudniowych.

– Będzie wiało nieustannie do godzin popołudniowych (ok. godz. 16:00). Porywy wiatru mogą sięgnąć nawet do 125 km/h w pasie pomorskim, na północy kraju. Pozostała część Polski może liczyć się z wiatrem o prędkości do 100 km.h. Jest to niszczycielska siła, której możemy spodziewać się w kolejnych godzinach na terenie całego kraju – ostrzegał.

Grzegorz Walijewski wskazywał także, że najsilniej wieje w północno-zachodniej części kraju.

– W Polsce północnej i północno-zachodniej mamy alerty trzeciego, najwyższego stopnia. Synoptycy ostrzegają, że porywy wiatru mogą tam osiągać wartość 125 km/h. W pozostałej części kraju występują ostrzeżenia drugiego stopnia. Zostańmy w domu w bezpiecznym miejscu, nie ryzykujmy – zaapelował Grzegorz Walijewski.

Najsilniejsze porywy wiatru w województwie pomorskim notowano między godz. 5:00 a 7:00 i wynosiły 119 km/h w Łebie, 116 km/h w Ustce oraz 104 km/h na stacji Gdańsk-Świbno. W głębi lądu porywy w tym czasie sięgały 95 km/h. IMGW ostrzega także, że miejscami mogą dziś występować burze z gradem oraz trąby powietrzne.

BNO
Źródło: IAR

Skip to content