IMGW: uwaga na opady marznące i silny mróz

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia przed marznącymi opadami dla większości kraju. Alert obejmuje także województwo śląskie, w tym region Częstochowy i powiatu.

Bezpieczniej będzie tylko na północnym zachodzie Polski. Jak poinformowała Emilia Szewczak z IMGW, opady marznące powodujące gołoledź mogą pojawiać się już w centrum kraju, a wieczorem strefa frontu zacznie przesuwać się na wschód.

– Marznące opady deszczu, deszczu ze śniegiem i śniegu będą występować w pasie od Dolnego Śląska przez centrum po Mazury, a wieczorem dotrą na Suwalszczyznę. Jutro także będą obserwowane na wschodzie kraju – mówiła Emilia Szewczak.

Emilia Szewczak dodała również, że jeszcze dzisiejszej nocy, na południu kraju, temperatura może spaść nawet do -20°C.

– W rejonach górskich i podgórskich przy rozpogodzeniach mogą występować spadki temperatury od -14°C do -17°C, a lokalnie nawet do -20°C – zapowiedziała synoptyk.

Kolejne noce na południu kraju nie będą już tak mroźne, ponieważ nad Polskę napływa cieplejsze powietrze, które zostanie z nami do końca stycznia. W najbliższych dniach temperatura w Częstochowie będzie oscylować w okolicach 2-3°C w dzień oraz od -2°C do -3°C w nocy. Prognozowane są także umiarkowane opady deszczu ze śniegiem oraz śniegu. Zdaniem synoptyków tak śnieżnego stycznia w naszej części Polski nie było od kilku lat.

BNO

Skip to content