Inauguracja nowego roku akademickiego na Politechnice Częstochowskiej

Studenci Politechniki Częstochowskiej rozpoczęli nowy rok akademicki. 73. Inauguracja odbyła się 4 października w Auli Wydziału Zarządzania z udziałem zaproszonych gości.

W tym roku studia na Politechnice Częstochowskiej rozpoczęło ponad 2 tys. osób. Do wyboru było aż kilkadziesiąt kierunków z zakresu m.in. budownictwa, biotechnologii, inżynierii czy zarządzania. Jak zaznacza rektor Uczelni prof. dr hab. inż. Norbert Sczygiol – zgodnie z rozporządzeniem ministra tegoroczna nauka prowadzona będzie w trybie stacjonarnym:

– Jesteśmy przygotowani na każde rozwiązanie, z tym że zarówno pracownicy, jak i studenci będą bardzo zadowoleni jeżeli będziemy mogli prowadzić zajęcia w tradycyjnej formie – na to liczymy. Cały czas, już od wielu lat prowadziliśmy część zajęć on-line, w ramach tzw. e-learningu. Będziemy kontynuować to niezależnie od pandemii. Jeżeli wybuchnie na nowo, będziemy musieli przejść na kształcenie zdalne.

Oprócz przedstawicieli częstochowskich Uczelni wyższych, władz samorządowych, służb mundurowych oraz tłumu młodzieży, w 73. Inauguracji Politechniki Częstochowskiej uczestniczył również bp Andrzej Przybylski:

– Uroczysta inauguracja roku akademickiego dla uczelni to bardzo ważny moment. Z jednej strony podsumowanie ubiegłego roku, który był trudny, pandemiczny – jednocześnie jakiś nowy początek. Co nas łączy z uczelniami? Przede wszystkim duszpasterstwo akademickie. Kościół chce być bardzo blisko uniwersytetów, politechnik. Wierzymy mocno w to, że uczelnie potrzebują Kościoła jako „sumienia” dla nauki, jako tego, który daje uniwersytetom pewien zespół wartości, bo sama wiedza, sam zespół informacji nie wystarczy do tego, by być mądrym i światłym człowiekiem. Chcę powiedzieć studentom o tym, że jest duszpasterstwo akademickie; kiedy nie mają w planie zajęć katechezy, mają ośrodki akademickie, wspólnoty, więc ta formacja dalej trwa. Chcę też bardzo mocno podkreślić ciągły związek wiary z rozumem – że rozum potrzebuje wiary, wiara musi być racjonalna.

Wśród zaproszonych gości był również Paweł Sałek, doradca Prezydenta RP Andrzeja Dudy ds. Polityki Klimatycznej, Ochrony Środowiska i Zrównoważonego Rozwoju i – jak się okazuje – absolwent Politechniki Częstochowskiej:

– Te studia i czas kiedy człowiek był studentem, uczył się tutaj, na politechnice – bardzo mile wspominam. Jest to taka sympatyczna chwila dla każdego, gdy wraca się w stare mury uczelni, chociaż Alma Mater bardzo się zmieniła jeśli chodzi o nowe inwestycje, nowe kierunki, nowe budynki. Jest wydział inżynierii środowiska, także na innych wydziałach są elementy związane ze zrównoważonym rozwojem, polityką klimatyczną… Cała polityka europejska jest też związana z Zielonym Ładem. Elementy ochrony środowiska dzisiaj bardzo mocno w wielu miejscach występują i dobrze, że na mojej macierzystej uczelni – Politechnice Częstochowskiej także tego typu zagadnienia są wykładane, tego typu kierunki są realizowane. Oczywiście zakres związany z ochroną środowiska uważam za szalenie istotny, jeśli spojrzymy na to co się dzieje, także w Europie – gdzie Polska jest członkiem Unii Europejskiej. Z tego tytułu mamy bardzo poważne problemy, momentami też pewne szanse. Musimy znaleźć swoje miejsce podmiotowe, także w polityce środowiskowej UE i zabiegać o swoje interesy. Na uczelni na pewno ta wiedza merytoryczna, fachowa jest potrzebna, natomiast później trzeba ją przekładać na bezpośrednie działania w życiu.

Nowy rok akademicki stanowi dla młodzieży nie tylko kolejne wyzwanie edukacyjne, ale także społeczne, które realizować może przede wszystkim dzięki integracji. O swoim nastawieniu do tegorocznej nauki stacjonarnej mówią studentki 1 roku:

– Jesteśmy pozytywnie nastawione i ciekawe: co będzie, jak będzie… Mamy też nadzieję, że nie będzie „zdalnych”, że zostaniemy tutaj. Jesteśmy zadowolone, będzie fajnie.

– Wolałabym stacjonarną, zdecydowanie. Nauka zdalna nie bardzo. Dopiero zaczynamy nowy rok i chciałybyśmy zobaczyć, jak to w ogóle jest.

Wszelkie informacje dotyczące organizacji nowego roku akademickiego znajdują się na stronach internetowych częstochowskich Uczelni.

ABK

Skip to content