Inauguracja projektu “Częstochowa a Cud Wisły”


Projekt edukacyjny “Częstochowa a Cud Wisły” zapoczątkowany został 14 lutego podczas uroczystości w OKF ILUZJA. Jego inicjatorem jest Zespół Szkół Technicznych w Częstochowie. O celu, jaki przyświecał spotkaniu mówi Magdalena Papalska, nauczyciel Zespołu Szkół Technicznych:

– Dzisiejsza uroczystość inaugurująca projekt “Częstochowa a Cud Wisły” to uroczystość pod hasłem “Częstochowianie w walkach o niepodległość”. Celem naszej dzisiejszej uroczystości jest propagowanie, utrwalenie wiedzy na temat częstochowian walczących o niepodległe państwo polskie, zwłaszcza w czasie wojny polsko-bolszewickiej w latach 1919 – 1921.

W wydarzeniu uczestniczyli nauczyciele i młodzież z różnych szkół częstochowskich. W trakcie uroczystej inauguracji młodzież mogła zobaczyć film “Józef Piłsudski w Częstochowie”. O głównych założeniach i działaniach w ramach projektu mówi Rafał Piotrowski, dyrektor Zespołu Szkół Technicznych:

– Projekt “Częstochowa a Cud Wisły” jest bardzo ważnym projektem w 100 – lecie Bitwy Warszawskiej. Chcieliśmy przypomnieć młodzieży częstochowskiej, że Częstochowa i częstochowianie mieli bardzo duży wkład w to 100 – lecie Bitwy Warszawskiej. Dzisiaj rozpoczynamy projekt. W ramach projektu co będziemy robić? Przede wszystkim dzisiaj młodzi częstochowianie obejrzą film o Piłsudskim, o jego wizytach w Częstochowie bo od tego się zaczęło. To wsparcie niepodległościowe w Częstochowie było bardzo duże. Z Częstochowy wywodzili się wielcy ludzie związani z ruchem niepodległościowym i o tym, też będą młodzi częstochowianie opowiadać. Nie my nauczyciele historii tylko nasi uczniowie. Opowiedzą nam o gen. Dreszerze, o gen. Januszajtisie, Głuchowskim. Myślę, że wiele imponujących rzeczy w tym projekcie będzie się działo. Będą konkursy, gry terenowe, konferencje już takie poważniejsze. Dzięki takiemu działaniu młodzież częstochowska będzie miała przybliżoną Bitwę Warszawską.

Uczniowie Zespołu Szkół Technicznych zaprezentowali także umundurowanie i sprzęt militarny w ramach programu Ministerstwa Obrony Narodowej – Certyfikowane Wojskowe Klasy Mundurowe. W ramach spotkania częstochowscy uczniowie zaprezentowali referaty na temat “Częstochowscy generałowie w walkach o granice”. Projekt ma trwać do końca roku szkolnego.