Inauguracja projektu „Pszczoła w mieście”

Bez pszczół świat nie mógłby istnieć. Produkują nie tylko miód, ale są niezbędne dla całego ekosystemu. Od kilku lat specjaliści obserwują jednak spadek ich liczebności, co wiąże się z poważnymi konsekwencjami zarówno dla środowiska, jak i światowej gospodarki. Masowe ginięcie rojów zwiększyło zainteresowanie ich losem, a skutkiem zwiększonej świadomości w tym temacie jest przygotowywanie w miastach przestrzeni dla ich hodowli. W Częstochowie owady wspierane będą m.in. poprzez projekt „Pszczoła w mieście”, którego inauguracja odbyła się 5 kwietnia w Klubie Politechnik.

Pomysłodawcą inicjatywy jest Zespół Szkół Przemysłu Mody i Reklamy im. Reymonta w Częstochowie. Więcej na ten temat mówi dyrektor placówki Dariusz Zając:

– Jest to projekt edukacyjny, który realizowany będzie przez kilka miesięcy. Dzieci poznawać będą w swoich szkołach życie pszczół. Oprócz tego Politechnika Częstochowska stworzy pasiekę na terenie swojego miasteczka akademickiego. Całość zamykamy eventem, który odbędzie się w czerwcu w Klubie Politechnik. W projekt zaangażowanych jest 6 szkół podstawowych oraz 4 przedszkola.

O działaniach Politechniki Częstochowskiej, wpisujących się w realizację projektu „Pszczoła w mieście”, mówi rektor Uczelni prof. dr. hab. inż. Norbert Sczygiol:

– Politechnika Częstochowska włącza się w ten projekt z kilku powodów. Najważniejszym jest jednak to, że każdy z nas powinien dbać o środowisko. Politechnika ma wystarczająco duże obszary, aby postawić pasiekę. Musimy zdecydować jeszcze o konkretnej lokalizacji, aby bezpieczna była zarówno dla pszczół, jak i dla dzieci. Zależy nam na tym, aby dzieci często przebywały na terenie Politechniki.

W ramach projektu planowane są zajęcia dotyczące życia pszczół, ich znaczenia dla przyrody i człowieka, a także te, dotyczące produkcji miodu. Organizowany będzie również konkurs plastyczny. Studenci Wydziału Zarządzania Politechniki Częstochowskiej monitorować będą natomiast realizację projektu w formie analizy przypadku. Mówi dziekan Wydziału dr hab. inż. Iwona Otola:

– Studenci Wydziału Zarządzania uczą się marketingu, a także na kierunkach zarządzania oraz design i zarządzanie projektami. Chcielibyśmy, aby nasi studenci wykorzystali swoje umiejętności, a jednocześnie mogli się sprawdzić w kampaniach reklamowych.

Partnerami projektu są także Urząd Miasta oraz Zespół Szkół Gastronomicznych im. M. Skłodowskiej-Curie w Częstochowie, którego uczniowie przygotowali na inaugurację pyszne ciasteczka z miodem. Mówi dyrektor szkoły Arkadiusz Maślanka:

– Na razie miód nie pochodzi jeszcze z częstochowskich pasiek, ale mam nadzieję, że niedługo się to zmieni. W ramach projektu przeprowadzona zostanie różnego rodzaju „gama” zajęć, które informowały będą o tym, co można zrobić na bazie miodu (od strony gastronomicznej), a także o tym, jak ważna jest obecność pszczół w naszym środowisku.

O realizacji działań prowadzonych w ramach „Pszczoły w mieście” będziemy informować.

ABK

Skip to content