Inauguracja Roku Akademickiego w UJD

Pierwsza Inauguracja Roku Akademickiego w Uniwersytecie Humanistyczno – Przyrodniczym im. Jana Długosza stała się faktem. W środę zaproszeni goście, studenci i kadra naukowo – dydaktyczna zgromadzili się licznie w Audytorium „Maximus”. W programie uroczystości inicjującej początek nowego roku miały miejsce między innymi uroczysty przemarsz orszaku, powitanie gości, a także wystąpienie rektor uczelni prof. Anny Wypych-Gawrońskiej. Nowy rok akademicki to także nowe wyzwania, jak nowe możliwości, między innymi w zakresie finansowym. Uczelnia dostała dofinansowanie w wysokości 24 897 000 zł. w formie obligacji skarbowych.  – Kwota, którą otrzymaliśmy oznacza, że możemy myśleć o wielu  inwestycjach, co będzie przekładało się na zwiększenie możliwości uczelni  – mówi rektor Anna Wypych – Gawrońska.

W uroczystości inaugurującej nowy rok akademicki wziął udział wiceminister nauki i szkolnictwa wyższego Piotr Dardziński. Minister zwrócił uwagę na duże znaczenie, jakie mają na mapie Polski mniejsze ośrodki akademickie.  – Każda uczelnia jest częścią całego systemu i każda ma do odegrania swoją rolę. Nie możemy koncentrować się wyłącznie na wielkich ośrodkach akademickich, gdyż są studenci, którzy z różnych powodów nie są zainteresowani studiowaniem w Warszawie czy Krakowie – mówił wiceminister Dardziński.

W tym roku naukę w UJD rozpocznie ok. 4800 studentów na I, II i III stopniu.

Na przestrzeni blisko 50 lat akademię opuściło około 60 tysięcy absolwentów. W ich gronie znajdują się m. in: bp Andrzej Przybylski, europoseł Jadwiga Wiśniewska i piłkarz Jakub Błaszczykowski.

Aktualnie Uniwersytet zatrudnia około 650 osób, w tym około 460 pracowników naukowo – dydaktycznych.

PNP