W Wyższym Seminarium Duchownym w Częstochowie 7 października odbyła się inauguracja roku akademickiego 2019/2020.

Uroczystość rozpoczęła Msza św. koncelebrowana pod przewodnictwem metropolity częstochowskiego abp Wacława Depo, bp Grzegorza Kaszaka z diecezji sosnowieckiej oraz bp Ignacego Deca z diecezji świdnickiej. Homilię wygłosił abp Wacław Depo. Mówił w niej o szczególnym miejscu, jakim jest seminarium u stóp Jasnej Góry:

– Tak jak podkreślał to szczególne miejsce św. Jan Paweł II, święcąc nasz dom seminaryjny w sierpniu 1991 roku — jesteśmy w świetle Jasnej Góry, w świetle serce Maryi.

Metropolita częstochowski mówił również, jak ważna jest modlitwa na drodze studentów pierwszego roku:

– Niewątpliwie jednym z pierwszych zadań jest modlitwa do Ducha Św. Tak jak Duch Św. wspomagał ich decyzję przyjścia do seminarium, żeby podjąć ją odważnie i świadomie oraz w sposób wolny, a później na tej drodze wzrastać poprzez poszczególne dary Ducha Św., jakimi jest dar mądrości i męstwa.

Rektor Wyższego Seminarium Duchownego ks. dr Grzegorz Szumera mówił, o czym powinni pamiętać kandydaci do kapłaństwa:

– Ten, który rozpoczyna formację seminaryjną, musi zawsze pamiętać o tym, kto go tutaj przyprowadził, a jest nim Jezus. Musi pamiętać o tym wewnętrznym zrywie, poruszeniu serca, które kazało mu wstąpić w tę wspólnotę.

Jeden z siedmiu studentów pierwszego roku, Artur Sulik z parafii Matki Bożej Nieustającej Pomocy z Jaworzna podzielił się powodami, dla których zdecydował się wstąpić do Wyższego Seminarium Duchownego:

– Myśl o wstąpieniu do seminarium była we mnie już od wielu lat, rozwijała się, dojrzewała. Zaowocowało to tym, że postanowiłem iść za tym wewnętrznym głosem, za Panem Bogiem. Dlatego podjąłem decyzję o wstąpieniu do Wyższego Seminarium Duchownego.

Po uroczystej Mszy św. nastąpiły przemówienia gości oraz wykład inauguracyjny „Współczesne ideologie – kontekst filozoficzny i historyczny”. Wygłosił go bp Ignacy Dec.

AK

czestochowskie24

Polityka prywatności: Redakcja czestochowskie24.pl zastrzega wszelkie prawa do portalu. Użytkownicy mogą pobierać i drukować fragmenty zawartości portalu informacyjnego czestochowskie24.pl wyłącznie do użytku osobistego. Publikacja, rozpowszechnianie zawartości niniejszego portalu lub jej sprzedaż (także framing i in. podobne metody), są bez uprzedniej pisemnej zgody redakcji zabronione i stanowią naruszenie ustaw o prawie autorskim, ochronie baz danych i uczciwej konkurencji - będą ścigane przy pomocy wszelkich dostępnych środków prawnych.

Skip to content