Na Wydziale Inżynierii Mechanicznej i Informatyki Politechniki Częstochowskiej odbyła się w czwartek 28 kwietnia inauguracja 7 edycji Częstochowskiego Uniwersytetu Młodego Odkrywcy.

Na wydarzenie, które rozpoczęło się o godzinie 11.00, przybyły dzieci z siedmiu szkół podstawowych z Częstochowy i regionu. Więcej o wydarzeniu mówi, dr inż. Monika Kosakowska-Golachowska, kierownik Częstochowskiego Uniwersytetu Młodego Odkrywcy:

Ta edycja będzie realizowana w ramach programu „Akademicka Częstochowa” finansowanego z Urzędu Miasta. W tej edycji mamy 185 uczestników, czeka na nich bardzo dużo atrakcji, wiele ciekawych zajęć. Oprócz zajęć na naszej uczelni będą też zajęcia wyjazdowe w Parku Nauki i Rozrywki w Krasiejowie. I po zakończeniu tej edycji planujemy organizację pikniku Młodego Odkrywcy w czerwcu 2022 roku.

Wykład inauguracyjny na temat „Tworzywa sztuczne materiał przyszłości, z którym ostatnio mamy problemy” wygłosił prof. PCz dr hab. inż. Przemysław Postawa:

Tworzywa są młodym materiałem tak naprawdę powstały, pierwsze takie tworzywa zaczęły komercyjnie powstawać 1837 roku, kiedy to Charles Goodyear, naukowiec zaczął pracować dla poczty amerykańskiej na Portland, w której transportuje się listy i które są odporne na deszcz, aby nie mokły. Wykorzystał do tego kauczuk, natomiast ten kauczuk na słońcu uplastyczniał się robił się taki lepki, i listy się sklejały ze sobą. Bardzo długo w laboratorium pracował i przez przypadek odkrył proces wulkanizacji. Jest to taki proces, który powoduje, że ten kauczuk, który ciągnie się jak guma do żucia, tak naprawdę powoduje, że te elementy są elastyczne, ale mają utrwalony kształt. Dzięki niemu mamy uszczelki, opony do samochodu, rowerów, samolotów, nawet tak wytrzymałe opony lotnicze. Samolot, on ląduje z prędkością 350 km/h, taki samolot potrafi ważyć 300, a nawet 600 ton i on ląduje tak naprawdę na kilkudziesięciu oponach, które wytrzymują tak duże uderzenie. Dzięki wynalazkowi Charlesa Goodyeara, to jest wynalazek, za który ten człowiek mógłby żyć do końca życia naprawdę zacnie. Natomiast on zrezygnował z praw do patentu właśnie po to, żebyśmy wszyscy mogli z tego wynalazku korzystać.

Kilka szkół podstawowych uczestniczyło we wcześniejszych edycjach Uniwersytetu Młodego Odkrywcy. Jedną z nich jest SP nr 50. O wrażeniach swoich i uczniów mówi dyrektor szkoły Marta Płatek:

My uczestniczymy po raz drugi w tym przedsięwzięciu. Ja jestem bardzo szczęśliwa, że udało się naszym dzieciom dostać do tej 7 edycji. Uczestniczyliśmy w pierwszej edycji, była to wtedy klasa trzecia. Dzieci regularnie przychodziły do Politechniki, miały zajęcia bardzo ciekawe, te zajęcia były połączone z właściwie z aktywnościami, które się dzieciom podobały, bo to było i konstruowanie i przyglądanie się w jaki sposób powstają elementy ze tworzywami sztucznymi. Także te zajęcia były bardzo interesujące i dlatego chcieliśmy zawsze uczestniczyć w następnych edycjach. Podsumowanie było również bardzo uroczyste, natomiast nie udało się nam przez te kilka lat wziąć udziału, dlatego tym bardziej jesteśmy szczęśliwi, że 4 klasa naszej szkoły teraz będzie miała okazję, również mówiąc krótko i bawić się i uczyć bardzo ciekawych rzeczy.

Podsumowanie i sprawdzenie indeksów uczniów jest zaplanowane na czerwiec 2022 roku.

KKO

Skip to content