W sobotę 3 września, już po raz trzynasty mieliśmy możliwość poruszać się po Szlaku Zabytków Techniki. Edycja objęła aż 25 obiektów muzealnych z województwa śląskiego. Z naszego regionu jest to Muzeum Górnictwa Rud Żelaza i Muzeum Historii Kolei w Częstochowie oraz Stary Młyn w Żarkach.

Co można było zobaczyć i czego się dowiedzieć w Muzeum Górnictwa Rud Żelaza mówi Małgorzata Szczęsna z Działu Historii Muzeum Częstochowskiego:

Tematem przewodnim tegorocznej Industriady był “Czas na fajrant”. Czyli skupiliśmy się na tym co robili górnicy i ich rodziny po bardzo męczącej trudnej pracy w ciemnej kopalni. W szczególnie jeśli chodzi o rudę żelaza, gdzie ten urobek był bardzo ciężki i było go bardzo ciężko wydobyć. Przygotowaliśmy 6 atrakcji dla zainteresowanych. Zwiedzanie z emerytowanymi górnikami, którzy pracowali w latach młodości w kopalniach rudnych w okolicach Częstochowy. Kolejną atrakcją były “Rudne ogródki” czyli sadzenie roślin w doniczki, później można było te doniczki zabrać. 

Praca w górnictwie nie była łatwa, o czym wspominają sami górnicy ze Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Górnictwa w Częstochowie:

Praca w górnictwie rud żelaza była bardzo ciężko, bo to wyrobiska były niskie, to że na górnicy na filarach, ale pracowali na ścianach, a później na kolanach mieli tam ochraniacze w postaci nakolanników. Taką ciekawostką było, że sztyle do łopat były króciutkie, i na pozór praca wydawała się lekka, ale była ciężka, bo ruda żelaza jest minerałem ciężkim. I jeszcze taki drugi mankament było zawilgocenie, może nie było gazu i zagrożenia gazowe, ale wilgoć. Później początkiem kopalń w latach po 45-tym roku to jeszcze nie było wyrobisk wyprzedzających-odwadniających tylko jedne. Kadra wykształcona to jeździliśmy na kopalnie węgla, cynku i ołowiu i Lubin miedź. 

Nie tylko Muzeum Górnictwa Rud Żelaza można było dzisiaj zwiedzić w Częstochowie. Kolejnym ciekawym miejscem, które mieszkańcy mogli odwiedzić, było Muzeum Historii Kolei. O tym co ciekawego zostało przygotowanie mówi Fryderyk Kątny prezes Towarzystwa Przyjaciół Kolei Warszawsko-Wiedeńskiej i opiekun Muzeum Historii Kolei w Częstochowie:

– Atrakcje, które można u nas zwiedzić to przejażdżka drezynką, zwiedzanie muzeum, opowieści kolejarzy na temat historii, na temat historii która znajduje się w naszym muzeum. Poza tym zwiedzanie nastawni, przejazd zabytkowym autobusem typu “ogórek”, animacje dla dzieci na hallu dworca.

Industriada świętowana była również w Muzeum Rzemiosła w Starym Młynie w Żarkach, gdzie w oprócz zwiedzania odbyły się warsztaty parzenia herbaty, wystawa fotograficzna i zabawy taneczne z teatrem „Odważni” oraz ze Studiem Tańca Estradowego.

Industriada 2022 - Muzeum Górnictwa Rud Żelaza oraz Muzeum Historii Kolei

Skip to content