Jadwiga Wiśniewska upamiętniła na Jasnej Górze ofiary katastrofy smoleńskiej

Dzień zaduszny 2 listopada sprzyja wspominaniu znajomych i bliskich, którzy już odeszli z tego świata. W tym dniu wspominamy także wielkich i zasłużonych dla naszego kraju. Z tej okazji europoseł Jadwiga Wiśniewska złożyła wieniec pod tablicą na Jasnej Górze, upamiętniającą katastrofę smoleńską.

Jadwiga Wiśniewska podkreśla, że epitafium smoleńskie wmurowane w ścianę klasztorną na dziedzińcu przed Kaplicą Cudownego Obrazu jest szczególnym miejscem:

To miejsce symboliczne i znaczące w województwie śląskim. Myślę, że tu jest takie najpiękniejsze upamiętnienie ofiar katastrofy smoleńskiej. Tutaj na Jasnej Górze, blisko serca Matki. […] To jest taki dzień wspomnień, zadumy. Ponad 60 z tych osób znałam, z wieloma się przyjaźniłam.

Jadwiga Wiśniewska upamiętniła na Jasnej Górze ofiary katastrofy smoleńskiej | Fot. Radio Fiat

Jadwiga Wiśniewska organizuje od wielu lat liczne konkursy o tematyce historycznej i patriotycznej adresowane do młodzieży szkolnej. Europosłanka analizując prace konkursowe nadesłane w ramach jednego z nich zaobserwowała, że młodzież zaczyna rozumieć czym jest manipulacja i dezinformacja nie tylko w obszarze polityki historycznej:

W pracach laureatów i finalistów konkursu „Prawda i kłamstwo o Katyniu” pojawiają się klamry do katastrofy smoleńskiej. Jedna z laureatek napisała, że ofiary Katynia i Smoleńska połączyły wspólne epitafia. […] Konkurs ten organizuję od 12 lat. W tym czasie młodzież docierała do prawdy, ucząc się przy okazji czym jest manipulacja i dezinformacja, bo w swoich pracach pokazują siłę kłamstwa. Ale pokazują też, że ci którzy dążą do prawdy, zawsze do tej prawdy wcześniej czy później dotrą.

Jadwiga Wiśniewska upamiętniła na Jasnej Górze ofiary katastrofy smoleńskiej | Fot. Radio Fiat

W wychowywaniu młodego pokolenia do odpowiedzialności za Polskę szczególnie istotnym czynnikiem jest nauczenie młodzieży rozumienia związku przyczyn i skutków w historii oraz przekazania prawdy historycznej, choćby najbardziej bolesnej. Bez tego przyszłe pokolenia będą wyciągały złe wnioski w oparciu o niewystarczającą wiedzę, a przez błędne wnioski będą podejmowały złe decyzje. Właśnie tej pracy z młodzieżą Jadwiga Wiśniewska poświęca tak wiele czasu.

Tablica na Jasnej Górze upamiętniająca ofiary katastrofy smoleńskiej | Fot. Radio Fiat
Skip to content