Wigilia i Boże Narodzenie to czas szczególny dla wszystkich chrześcijan. Jest to ten moment w roku, kiedy ludzie jednoczą się i spędzają czas w rodzinnym gronie, ale też dziękują Bogu za wszystko, co przydarzyło się im w ciągu mijającego roku.

Boże Narodzenie obchodzone jest przez większość Polaków, lecz każdy obchodzi je na swój sposób. Zapytaliśmy częstochowian, jaki jest ich przepis na święta.

– Zazwyczaj święta spędzamy w Polsce, ale tym razem jedziemy na święta do córki za granicę – mówi jedna z częstochowianek. – U nas ważne są przede wszystkim rodzina i tradycja. Nie ma u nas znaczenia, kto gdzie mieszka – wystarczy, że wszyscy zbiorą się w naszym domu. Ogólnie rzecz biorąc, jesteśmy tradycjonalistami – dodaje mieszkaniec. – Zaczynamy od czytania Pisma Świętego, a później po prostu łamiemy się opłatkiem i siadamy do kolacji wigilijnej – mówi młoda częstochowianka. – Spotykamy się w 20 osób, czyli całą rodziną i jedziemy w określone miejsce – czy to w Polsce, czy to za granicą – stwierdza jeszcze jedna częstochowianka.

Boże Narodzenie to w tradycji chrześcijańskiej święto upamiętniające narodziny Jezusa Chrystusa. Jest to stała uroczystość liturgiczna przypadająca na 25 grudnia. Boże Narodzenie poprzedzone jest okresem czterotygodniowego oczekiwania (dokładnie czterech niedziel), zwanego adwentem, a bezpośrednio wigilią, przypadającą na 24 grudnia.

MSI

czestochowskie24

Polityka prywatności: Redakcja czestochowskie24.pl zastrzega wszelkie prawa do portalu. Użytkownicy mogą pobierać i drukować fragmenty zawartości portalu informacyjnego czestochowskie24.pl wyłącznie do użytku osobistego. Publikacja, rozpowszechnianie zawartości niniejszego portalu lub jej sprzedaż (także framing i in. podobne metody), są bez uprzedniej pisemnej zgody redakcji zabronione i stanowią naruszenie ustaw o prawie autorskim, ochronie baz danych i uczciwej konkurencji - będą ścigane przy pomocy wszelkich dostępnych środków prawnych.

Skip to content