Lato to czas, w którym nasza skóra musi zmierzyć się z dużą ilością promieni słonecznych. W dobie lawinowego wzrostu zachorowań na nowotwory skóry, kluczowa jest prawidłowa ochrona przeciwsłoneczna.

O podstawowych jej zasadach mówi dermatolog Marta Filo-Rogulska:

Polega ona oczywiście na stosowaniu filtrów przeciwsłonecznych, najlepiej z wysokim faktorem SPV, używaniu odpowiedniej odzieży ochronnej – wykonanej ze specjalnych włókien, które blokują dostęp promieni UV do skóry oraz unikania długiego przebywania na słońcu w godzinach południowych. To chroni nas dodatkowo przed udarami słonecznymi. Ważna jest również odpowiednia higiena skóry.

Nadmierna ekspozycja naszego ciała na słońce niesie ze sobą zagrożenia, a wśród nich choroby nowotworowe.

Szczególnie boimy się tutaj czerniaka, ponieważ w przypadku tej choroby mamy bardzo dużą śmiertelność. Do powstania czerniaka przyczyniają się głównie poparzenia skóry, szczególnie do 12 roku życia, a więc ważne jest dbanie o nasze pociechy. W dobie modnych wyjazdów zagranicznych do ciepłych krajów, do poparzeń dochodzi szczególnie często. To jest właśnie przyczyna wzrostu zachorowalności na czerniaka, niestety już młodych ludzi – 20/30 letnich. W przypadku wystąpienia tej choroby nasze szanse na przeżycie zwiększa wczesne jej wykrycie. Apeluję więc, żeby niezwłocznie udać się do lekarza, jeśli widzimy zmieniające się znamię barwnikowe – mówi dermatolog.

Słońce ma również wpływ na przebieg różnorakich chorób skóry – może je zaostrzać. Tak dzieje się w przypadku trądzika różowatego, czy chorób autoimmunologicznych. Osoby chorujące na łuszczycę wiedzą natomiast, że słońce ma działanie łagodzące, powodujące przynajmniej na krótko, remisję łuszczycy. Jakie inne negatywne skutki obserwują dermatolodzy?

W gabinetach dermatologicznych mamy do czynienia ze wzrostem zachorowań na tzw. fotoalergie skórne. Są to choroby alergiczne powodowane przez słońce, czyli po ekspozycji na promieniowanie UV na naszej skórze pojawiają się swędzące zmiany alergiczne, np. pokrzywka. Słońce powoduje też fotostarzenie się skóry, więc osoby, które często korzystają z kąpieli słonecznych będą starzeć się znacznie szybciej – informuje Marta Filo-Rogulska.

Słońce jest jednak także naszym sprzymierzeńcem, gdyż pod wpływem promieni słonecznych w naszej skórze pojawia się witamina D3, która jest niezwykle ważna dla funkcjonowania naszego organizmu. Jakie kosmetyki warto stosować, by czerpać ze słońca to, co najlepsze?

Ważne jest to, że witamina D3 wytworzy się w naszym organizmie mimo stosowania filtrów przeciwsłonecznych. Wybierając kosmetyki należy zwrócić uwagę przede wszystkim na ich bezpieczeństwo. Starajmy unikać się kosmetyków z dużą ilością substancji drażniących, jak konserwanty, czy sztuczne barwniki. Mogą one uszkodzić naszą barierę naskórkową i powodować podrażnienia. Filtry dzielimy na chemiczne, które pochłaniają promieniowanie słoneczne oraz fizykalne, które działają jak lustro. Te drugie są generalnie bezpieczniejsze, więc należałoby po takie sięgać, szczególnie u dzieci – dodaje dermatolog.

Pamiętajmy również, że pielęgnacja naszej skóry będzie bardziej efektowna jeśli zadbamy o nią od wewnątrz. Kluczową rolę odegra tu odpowiednia dieta składająca się najlepiej – z produktów nisko przetworzonych.

KF

foto źródło: pexels.com

czestochowskie24

Polityka prywatności: Redakcja czestochowskie24.pl zastrzega wszelkie prawa do portalu. Użytkownicy mogą pobierać i drukować fragmenty zawartości portalu informacyjnego czestochowskie24.pl wyłącznie do użytku osobistego. Publikacja, rozpowszechnianie zawartości niniejszego portalu lub jej sprzedaż (także framing i in. podobne metody), są bez uprzedniej pisemnej zgody redakcji zabronione i stanowią naruszenie ustaw o prawie autorskim, ochronie baz danych i uczciwej konkurencji - będą ścigane przy pomocy wszelkich dostępnych środków prawnych.

Skip to content