Jak głosować na wakacjach?

Fot. Państwowa Komisja Wyborcza

12 lipca w godz. od 7 do 21 odbędzie się druga tura wyborów prezydenckich. O urząd głowy państwa ubiegają się Andrzej Duda oraz Rafał Trzaskowski, kandydat Koalicji Obywatelskiej. Prawo do udziału w wyborach mają osoby pełnoletnie, które nie zostały pozbawione praw publicznych. Niektórzy będą mogli wejść do lokalu wyborczego bez kolejki.

Dwunasty lipca to czas wakacji, dlatego część Polaków wyjechała (albo wyjedzie) poza miejsce zamieszkania. O tym, jak mogą oddać ważny głos w wyborach prezydenckich mówi Tomasz Doruchowski, dyrektor Delegatury Krajowego Biura Wyborczego w Częstochowie.

– Najłatwiejszym sposobem jest zabranie ze swojego urzędu miasta lub gminy zaświadczenia o prawie do głosowania. To jest dokument potwierdzający nasze prawa wyborcze, który umożliwia głosowanie w każdym miejscu w kraju. Oczywiście musimy zabrać ze sobą dokument tożsamości ze zdjęciem. W Częstochowie zaświadczenie to pobiera bardzo dużo osób. Innym sposobem jest dopisanie się do spisu wyborców w jednostce, w której będziemy przebywać w dniu głosowania. Ten wniosek można złożyć także przez platformę ePUAP.

Przypominamy, że osoby, które głosowały w pierwszej turze wyborów w formie korespondencyjnej i 12 lipca chcą zrobić to ponownie, nie muszą się o nic martwić. Pakiet wyborczy zostanie im dostarczony bez dodatkowych formalności. Jak dodaje Tomasz Doruchowski, proces głosowania poza granicami Polski jest bardziej skomplikowany.

– W tych wyborach mamy nietypową sytuację. Do tej pory za granicą było wiele stacjonarnych lokali wyborczych. Obecnie w wielu krajach Europy głosowanie odbywa się w formie korespondencyjnej. Takie głosowanie realizowane jest przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych oraz poczty danych krajów.

Druga tura wyborów odbędzie się w czasie trwającej epidemii koronawirusa. Minister zdrowia Łukasz Szumowski przypomina o konieczności przestrzegania reżimu sanitarnego.

-Przed wejściem do lokalu wyborczego powinniśmy założyć maseczkę oraz zdezynfekować dłonie. Najlepiej zabrać swój długopis, choć wszystkie znajdujące się na sali, będą zdezynfekowane. Chcemy też, aby osoby po 60. roku życia, kobiety w ciąży, rodziny z małymi dziećmi do lat trzech oraz niepełnosprawni mogli wejść do lokalu wyborczego poza kolejką.

Do Polaków komunikat skierowała również Państwowa Komisja Wyborcza, prosząc o niepowielanie nieprawdziwych informacji dotyczących głosowania w II turze wyborów. Więcej informacji tutaj.

 

ABK/IAR

Skip to content