Jak pierwszy weekend lipca oceniają częstochowskie służby?

Fot. KMP w Częstochowie

Kilkadziesiąt kolizji i jeden wypadek drogowy odnotowała częstochowska policja w miniony weekend. Dla funkcjonariuszy Komendy Miejskiej Policji w Częstochowie ostatnie dni to m.in. działania związane z prewencją.

W niedzielę mundurowi brali udział w ogólnopolskiej akcji „Prędkość”, kontrolując bezpieczeństwo i szybkość poruszających się po drogach regionu kierowców.

– Skontrolowano ponad 150 pojazdów, ujawniono 116 przypadków przekroczeń dozwolonej prędkości, a 7 kierowców straciło uprawnienia do kierowania za przekroczenie dozwolonej prędkości o ponad 50 km/h w obszarze zabudowanym. Mundurowi zatrzymali też dwóch kierowców pod wpływem alkoholu – podsumowała asp. szt. Marta Kaczyńska z Komendy Miejskiej Policji w Częstochowie.

Niestety, nie na wszystkie zaistniałe zdarzenia policja miała wpływ. W niedzielę przed południem doszło do wypadku przy al. Wojska Polskiego.

– 25-letni mieszkaniec Częstochowy, kierujący Fiatem Seicento, jadąc lewym pasem ruchu w kierunku Katowic, usiłował wyprzedzić jadący przed nim pojazd. Podczas manewru stracił panowanie nad samochodem i przejeżdżając przez dwa pasy ruchu, uderzył w bariery energochłonne. To skutkowało dachowaniem, przez co pasażer samochodu odniósł obrażenia i został przewieziony do szpitala, gdzie pozostał na leczeniu – dodała asp. szt. Marta Kaczyńska.

54 to liczba zdarzeń, przy których w ostatni weekend interweniowała częstochowska Straż Pożarna. Spośród wszystkich zdarzeń aż 51 to zagrożenia miejscowe, związane z podtopieniami oraz dwa pożary i jeden fałszywy alarm.

– Ponadto w czwartek 2 lipca na Drodze Krajowej nr 1 w miejscowości Bogusławice doszło do wypadku autokaru oraz dwóch samochodów ciężarowych. W pojazdach podróżowało łącznie 31 osób. W akcję ratowniczą, która trwała ponad 12 godzin, zaangażowanych było ponad stu strażaków. Szczęśliwie nikt nie zginął w tym zdarzeniu – mówił naczelnik Wydziału Operacyjno-Szkoleniowego Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej, mł. bryg. Kamil Dzwonnik.

Z kolei od piątku do niedzieli dyżurni Straży Miejskiej w Częstochowie odebrali 164 telefoniczne wnioski z prośbą o interwencje. W jednej z weekendowych interwencji funkcjonariusze uniemożliwili jazdę nietrzeźwemu mężczyźnie – podaje Artur Kucharski, rzecznik Straży Miejskiej w Częstochowie.

– W piątek, ok. godz. 17:20 strażnicy patrolowali ul. Krakowską. W pewnym momencie zauważyli z daleka mężczyznę, który miał problemy z poruszaniem się, a chwilę po tym wsiadł do samochodu i odjechał. Zaszło podejrzenie, że mężczyzna znajduje się pod wpływem alkoholu. Okazało się, że mężczyzna miał 1,3 promila alkoholu w wydychanym powietrzu. O sprawie zostali poinformowani policjanci, którzy teraz prowadzą dochodzenie – podał Artur Kucharski, rzecznik Straży Miejskiej w Częstochowie.

W ciągu ostatnich trzech dni za sprawą miejskiego monitoringu wykryto dziewięć sytuacji wymagających interwencji straży miejskiej oraz policji.

BNO

Skip to content