Jak policja pracowała w 2020 roku?

Fot. Radio Fiat

Ochrona bezpieczeństwa porządku publicznego, zapewnienie spokoju w miejscach publicznych, środkach transportu, a także w ruchu drogowym. Dodatkowo wykrywanie przestępstw i wykroczeń oraz ściganie ich sprawców. To tylko niektóre z zadań wykonywanych przez funkcjonariuszy policji. W Częstochowie mundurowi podsumowali ubiegły rok pod kątem prowadzonych działań. Raport zawiera informacje m.in. o zabezpieczonych środkach narkotycznych, których wartość przekroczyła 3 mln zł.

O szczegółach pracy częstochowskich policjantów w ubiegłym roku, mówi Sabina Chyra-Giereś z Komendy Miejskiej Policji w Częstochowie:

– W częstochowskiej komendzie oraz jednostkach podległych służbę pełni 786 policjantów i 127 pracowników korpusu służby cywilnej. W 2020 roku przyjęto 195 dokumentów od kandydatów do służby w Policji, a zatrudnionych w częstochowskim garnizonie zostało 4 funkcjonariuszy. Każdego dnia 2020 roku częstochowscy stróże prawa zatrzymywali średnio 3 sprawców na gorącym uczynku przestępstwa, wykonywali 142 badania stanu trzeźwości wśród kierujących, legitymowali 275 osób i przeprowadzali 245 interwencji. W ramach prowadzonych postępowań policjanci zabezpieczyli 1 218 kg tytoniu i 205 090 sztuk papierosów oraz 49 374 g środków odurzających. Wartość czarnorynkowa zabezpieczonych środków narkotycznych to w przybliżeniu 3 092 756 zł, co wystarczyłoby do odurzenia około 74 882 osób.

Tak działania policji oceniają natomiast mieszkańcy Częstochowy:

_ Jestem zadowolony z działań częstochowskiej policji. Czuje się w mieście bezpiecznie. Często widzę patrole policyjne, szczególnie wieczorami.
– Niestety nie ocenię policjantów pozytywnie. Wypisują mandaty o byle co. Szczególnie teraz, jak jest Covid-19.
– Jestem już starszym człowiekiem i mam porównanie, jak policja działała np. w latach 80. Teraz jest o wiele lepiej, bezpieczniej.

Jak mówi stare przysłowie: co człowiek to opinia, dlatego nie dziwi fakt, że zdania na temat służby częstochowskich policjantów są różnorodne. Nie wszyscy znają jednak jej szczegóły i nie wiedzą, z jakimi problemami funkcjonariusze mierzą się na co dzień. W porównaniu do 2019 odnotowano mniej przestępstw z kategorii bójka i pobicie (47/28), kradzież z włamaniem (291/284), rozbój (65/50) oraz kradzież pojazdu (38/36). Interwencje prowadzone były również na drogach miasta i powiatu częstochowskiego, gdzie doszło do 397 wypadków, w których zginęło 28 osób (w tym 6 pieszych). Dla porównania, w 2019 roku doszło do 515 wypadków, w których 15 osób poniosło śmierć (w tym 3 pieszych).

ABK

CATEGORIES
TAGS
Share This