Jak program 500+ wpłynie sytuację finansową rodziców?

Happiness

Jak program 500+ wpłynie na sytuację finansową rodziców?

Badania Millward Brown na zlecenie KRD dowodzą, że dla 40 % rodziców wyprawka szkolna dla dziecka to bardzo duży wydatek. 25 % z nich na wyprawkę musi pożyczać. Okres końca wakacji jest dla rodziców jednym z tych najtrudniejszych w ciągu całego roku. Kolejnym trudnym jest nadejście zimy, kiedy to należy zakupić dzieciom nowe ubrania i obuwie, bo jak wiadomo dzieci ciągle rosną. Do zimowych wydatków należy doliczyć zwiększone zużycie ogrzewania. Kolejnym trudnym czasem jest okres przedświąteczny. Świąteczna gorączka zakupów kusi nawet tych, którzy nie mają pieniędzy na podstawowe artykuły.

Kryzys końca wakacji. Co czwarty rodzic musi skorzystać z pożyczki

Każdego roku w sierpniu cała masa rodziców przeżywa kryzys. Wyprawka szkolna dla dzieci to wydatek, który przewyższa ich możliwości, a nie da się ukryć, że takiego wydatku po prostu nie można uniknąć. Średni koszt wyprawki dla dziecka to 565 zł. Naturalnym jest, że kwota ta mnożona musi być przez ilość dzieci w rodzinie w wieku szkolnym. Dla rodzin wielodzietnych jest to potężny wydatek. Wśród rodzin z jednym dzieckiem zaledwie 16 % nie odczuwa wydatków związanych z wyprawką szkolną. 4 % rodzin z dwójką dzieci nie ma problemu ze sfinansowaniem wyprawki, a w rodzinach wielodzietnych raptem 2 % ankietowanych nie ma problemu z pieniędzmi na ten cel.

Jak radzą sobie polscy rodzice?

Sposobów na zebranie potrzebnych pieniędzy, jak pokazuje życie, jest wiele. Część rodziców potrafi mocno zacisnąć pasa i zrezygnować z innych potrzeb. 58 % rodziców jest w stanie zaplanować wcześniej ten wydatek i nie muszą pożyczać pieniędzy. 42 % rodziców rezygnuje z innych wydatków. 36 % rodziców podchodzi do tematu zdroworozsądkowego i zamiast zapożyczać się lub rezygnować z opłacenia rachunków, kupuje to na co ich stać. 25 % rodziców pożyczy pieniądze na sfinansowanie wyprawki. Kolejnych 25 % skorzysta z dofinansowania rządowego. Niestety 21 % rodziców wyprawkę finansuje z pieniędzy, które przeznaczone powinny być na rachunki. Wśród szykujących się do zakupu wyprawki rodziców, spora grupa spośród tych, którzy pożyczają, zwróci się do rodziny po pieniądze. Takich jest około 84 %. 14 % rodzin pożyczy w banku, a 13 % skorzysta z oferty poza bankowej firmy pożyczkowej. Ankieta przeprowadzona przez serwis  pożyczkowy Moniak.info wskazuje, że pożyczkobiorcy będą wnioskować średnio o 1,500 złotych.  Pozostała część skorzysta z pożyczki z miejsca pracy, a inni z debetu na karcie.

Czy 500+ pozwoli uniknąć corocznego kryzysu?

Obecna sytuacja rodziców napawa nieco optymizmem. Program 500 + ruszył już pełną parą i wiele rodzin będzie miała pieniądze nie tylko na zakup wyprawki za gotówkę, bez oszczędzania i pożyczania, ale również na wysłanie dzieci na wakacje. Kwestią, którą ciężko przedyskutować jest zdolność rodziców do operowania przychodami. Niestety część rodzin ma kłopoty finansowe przez brak zdolności do kalkulacji wpływów i wydatków. Inne zaś mają ogromne zadłużenia ciągnące się latami i zapewne będą stawiać za priorytet regulowanie należności komorniczych i innych. Minie jeszcze sporo czasu zanim uda się ustalić jaki wpływ na poprawę sytuacji finansowej rodzin ma program 500+.

Źródło danych:

 moniak

millward

Skip to content