Jak przygotować zwierzęta na noc sylwestrową?

fot. Radio Fiat

Szykując się do zabawy sylwestrowej, nie zapominajmy o naszych czworonogach. Głośna muzyka, petardy i fajerwerki powodują u zwierzaków duży stres, który może doprowadzić nawet do ich śmierci.

Zwierzęta domowe mają bardziej wyostrzone zmysły niż ludzie, zwłaszcza zmysł słuchu. W konsekwencji, wiele psów reaguje lękiem na otaczające nas głośne dźwięki – mogą się kulić, chować, piszczeć. To właśnie w noc sylwestrową odnotowuję się najwięcej zaginięć pupili, które próbowały uciec przed źródłem hałasu. Przygotowanie psa czy kota do sylwestra można rozpocząć wcześniej. Zwierzęta należy stopniowo oswajać z hałasem – można na przykład spacerować w pobliżu głośnej, ruchliwej ulicy lub puszczać odgłosy fajerwerków podczas zabawy.  O tym, jak ważna jest troska o swoich pupili w sylwestrową noc mówi Marta Pasieka z Częstochowskiego Schroniska dla Bezdomnych Zwierząt:

– Niestety zawsze znajdą się nieodpowiedzialni ludzie, którzy nie stosują się do zalecanych metod postępowania ze zwierzętami w takie dni, i przez których trafiają one do schroniska, gdzie muszą niepotrzebnie przeżywać stres, związany z pobytem w tym miejscu

Wychodząc z psem na spacer 31 grudnia właściciele muszą pamiętać o tym, aby był on na smyczy oraz miał przypiętą do obroży adresówkę. Dodatkowo, postarajmy się, aby nasze pupile do wieczora były zmęczone np. po zabawie czy spacerze, kiedy na dworze zrobi się ciemno zasłońmy wszystkie okna i włączmy głośno telewizor czy radio. Ponadto jak mówi podkom. Sabina Chyra-Giereś z Komendy Miejskiej Policji w Częstochowie, aby zapobiec ucieczce zwierząt z posesji należy zabezpieczyć swoje domy:

– Jeśli w sylwestra postanowimy odpalić fajerwerki, miejmy na uwadze to, że zwierzęta boją się głośnego dźwięku puszczanych petard i rożnie reagują. Najczęściej, przydomowe pokazy pirotechniczne wywołują u nich ogromny stres. Trzeba wziąć to pod uwagę, jeśli sami jesteśmy posiadaczami czworonożnego pupila. Bardzo często wystraszone psy i koty uciekają właścicielom z domów i posesji. W panice mogą wybiec na ulice i spowodować wypadek, w którym ucierpią czworonogi i użytkownicy pojazdów. Dlatego apelujemy do mieszkańców Częstochowy i powiatu, aby zatroszczyli się o los swoich pupili i zapewnili im w tym czasie bezpieczeństwo.

Pokazy fajerwerków straszą nie tylko zwierzęta domowe, ale również dzikie zwierzęta. Na szczęście świadomość wśród ludzi cały czas rośnie, dzięki czemu pokazy fajerwerków z roku na rok są coraz mniejsze.

AS

Skip to content