Fot. Radio Fiat

Okres letni to czas, w którym częściej dochodzi do naszych kontaktów z owadami. Jednymi z bardziej niebezpiecznych owadów w Polsce są szerszenie. Na przestrzeni ostatnich kilku tygodni, można było dostrzec ich wzmożoną aktywność. Usuwaniem gniazd szerszeni zajmuje się głównie straż pożarna. Mł. bryg. Kamil Dzwonnik z Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Częstochowie, mówi o sposobach interwencji:

– Straż pożarna, w każdym przypadku bezpośredniego zagrożenia życia i zdrowia ludzi, udziela pomocy, w związku z czym, pojawiamy się również w przypadku tego typu zdarzeń. Udzielanie pomocy w tym zakresie odbywa się zgodnie z prowadzoną przez Komendę Główną PSP procedurą zasady postępowania, podczas interwencji prowadzonych w związku ze zgłoszeniem wystąpienia zagrożeń od rojów lub owadów błonkoskrzydłych. Obowiązek usuwania gniazd takich owadów spoczywa na właścicielach lub zarządcach budynków. To oni powinni w pierwszej kolejności wzywać wyspecjalizowane firmy.

Użądlenie szerszenia może stanowić poważne zagrożenie dla zdrowia a nawet życia. Owady te stanowią niebezpieczeństwo dla znajdujących się w pobliżu osób. Straż pożarna apeluje, aby nie podejmować samodzielnych prób usunięcia gniazda i mówi co zrobić w przypadku ukąszenia:

– Pamiętać należy, że spośród owadów błonkoskrzydłych, największe zagrożenie stwarzają szerszenie. Jad szerszenia jest silny i po takim użądleniu należy bezpośrednio skontaktować się ze służbą zdrowia, przed przybyciem której, należy zdezynfekować miejsce ukąszenia i zastosować zimne okłady. Nie powinniśmy zbliżać się do gniazda na odległość mniejszą niż 20m. Nie należy także próbować samodzielnie ich usuwać i drażnić owadów. Należy ostrzec osoby zbliżające się do miejsca bytowania owadów, a do usunięcia wezwać wyspecjalizowaną firmę.– mówi mł. bryg. Kamil Dzwonnik

Komenda Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Częstochowie apeluje także o nie wzywanie zastępu w sytuacji, gdy nie jest to konieczne:

– Zwracamy się jednocześnie z prośbą o zrozumienie i nieprzekazywanie niezgodnych z prawdą informacji o zagrożeniu owadów w sytuacji, gdy faktycznie takiego zagrożenia nie ma lub jest znikome. Jeżeli wyjazd straży będzie nieuzasadniony, strażacy zgodnie ze wskazaną procedurą, zabezpieczą teren, ewakuują osoby z obiektu i nakażą zapewnianie bezpiecznego użytkowania obiektu właścicielowi lub zarządcy. – podaje mł. bryg. Kamil Dzwonnik

Bezpieczeństwo jest najważniejsze i nie ma powodu do tego, aby narażać swoje zdrowie. Pamiętajmy o tym, że z ukąszeniami szerszeni lub innych owadów nie ma żartów. Postępujmy zgodnie z zaleceniami specjalistów, a nie stanie się nam nic złego.

WB

czestochowskie24

Polityka prywatności: Redakcja czestochowskie24.pl zastrzega wszelkie prawa do portalu. Użytkownicy mogą pobierać i drukować fragmenty zawartości portalu informacyjnego czestochowskie24.pl wyłącznie do użytku osobistego. Publikacja, rozpowszechnianie zawartości niniejszego portalu lub jej sprzedaż (także framing i in. podobne metody), są bez uprzedniej pisemnej zgody redakcji zabronione i stanowią naruszenie ustaw o prawie autorskim, ochronie baz danych i uczciwej konkurencji - będą ścigane przy pomocy wszelkich dostępnych środków prawnych.

Skip to content