podatek/fot. gov.pl

Nowy rok i kolejne zobowiązania. Od 15 lutego do 30 kwietnia bieżącego roku Polacy zobowiązani są do rozliczenia PIT-u. Podatek dochodowego od osób fizycznych stanowi jedno z najważniejszych zobowiązań, które musi uregulować każda osoba osiągająca podlegające opodatkowaniu dochody.

Pierwszym rozliczeniem, które należy złożyć to PIT-28 – tłumaczy Anita Karczmarek, kierownik Oddziału Obsługi Bezpośredniej w Pierwszym Urzędzie Skarbowym w Częstochowie:

– Rozliczenie to składane jest do końca lutego. W tym roku dzień ten wypada w niedzielę, dlatego deklaracje przyjmowane są do 1 marca. Pozostałe rozliczenia składamy do 30 kwietnia. W usłudze e-PIT podatnikom udostępnione zostały wypełnione już zeznania podatkowe PIT-37 oraz PIT-38. Usługa e-Pit dostępna jest do 15 lutego. Co prawa z początku pojawiły się trudności w logowaniu, ale problem został już rozwiązany. Wszystko funkcjonuje prawidłowo. Aby zalogować się do usługi e-PIT, należy wejść na stronę www.podatki.gov.pl i odszukać tam zakładkę „Twój e-PIT”. Następnie zalogować się do tej usługi przez profil zaufany lub poprzez dane podatkowe (pesel oraz kwotę przychodu z 2019 i 2020 roku).

Należy też pamiętać, że dokonując rozliczeń podatkowych, możemy skorzystać z określonych ulg:

– Najpopularniejsze to ulga rehabilitacyjna oraz związana z wychowywaniem dzieci. Pamiętajmy też, że najkorzystniejszą formą dla podatników, którzy w rozliczeniach podatkowych wykazali nadpłatę, jest rozliczenie elektroniczne (nadpłaty zwracane są w terminie do 45 dni). Jeżeli podatnicy rozliczają się papierowo, nadpłaty zwracane są w terminie do 3 miesięcy.

Każdy z podatników ma również możliwość przekazania 1% podatku na rzecz różnych organizacji m.in. Caritas Archidiecezji Częstochowskiej. – To duże wsparcie, które umożliwia nam realizowanie pomocy na wielu płaszczyznach – mówi Roma Pietrzak-Kalemba, psychoterapeuta, która od wielu lat współpracuje z podopiecznymi Caritas.

– Zawsze można o nas pomyśleć. Taki 1% jest dla nas bardzo ważny, ponieważ dzięki zebranym środkom możemy realizować wszystkie zadania. Możemy pomagać innym. Dodatkowo zapraszamy chętnych do włączenia się w nasz wolontariat.

Jak widać, złożenie deklaracji podatkowej, może być związane z dobrym uczynkiem. Przypomnijmy też, że Urząd Skarbowy przyjmuje interesantów w poniedziałki od 7.30-18.00, a w pozostałe dni tygodnia od godz. 7.30 do 14.30. Wizyta możliwa jest po wcześniejszej rezerwacji, której dokonać można bezpośrednio w urzędzie, na jego stronie internetowej lub telefonicznie, dzwoniąc na numer (34) 32-90-750. Podatnicy mogą też przekazać korespondencję pocztą tradycyjną lub poprzez wrzucenie dokumentów do specjalnych pojemników, znajdujących się obok urzędu.

ABK

Skip to content