W sobotę, 26 listopada w Archidiecezjalnym Ośrodku Duszpasterstwa Rodzin Nazaret przy ul. Krakowskiej 15/17 odbyło się spotkanie dla rodzin, dotyczące wychowywania dziecka w wierze.

O szczegółach mówi Magdalena Pietrasiak, koordynatorka projektu Szkoła Nazaretu:

– Dzisiaj gościmy dr. Piotra Wołochowicza, by odpowiedział na pytanie: co trzeba robić, by dziś wychować dziecko w wierze? Temat jest bardzo ważny. Cieszymy się bardzo, że dr. Wołochowicz do nas przyjechał, zabrał ze sobą także panią z Edycji Św. Pawła, stąd na spotkaniu kiermasz książek, który przyciągnął sporą uwagę.

Czy istnieje prosta recepta na wychowanie dziecka w wierze? Na to pytanie odpowiada dr Wołochowicz:

– Myślę, że jest jeden nurt, którego elementy powinno się koniecznie wdrożyć, jeśli chodzi o wychowywanie dziecka w wierze. Wśród nich znajdują się: autentyczna wiara u rodziców i pasja względem Boga, okazywanie miłości sobie nawzajem i dzieciom, troska o rozwój duchowy dzieci. Możliwa jest tutaj pewna kreatywność, jeśli chodzi o realizację. Należy uważać, by nie złamać tutaj pewnych zasad.

Dr Wołochowicz zauważył, że rodzicielstwo obecnie jest spychane na dalszy plan, co stanowi zagrożenie w wychowywaniu dzieci.

Traktuje się rodzicielstwo jako pewien epizod, który trzeba wcisnąć pomiędzy pracę zawodową i osobiste zainteresowania. Niektórych ludzi przekonano, że lepiej oddać dziecko fachowcom, a Bóg dał przecież dziecko rodzicom, a nie przedszkolankom. To oni powinni wychowywać swoją pociechę.

Piotr Wołochowicz to doktor teologii pastoralnej. Ma za sobą 34 lata małżeństwa ze śp. Mariolą i jest ojcem trójki dorosłych dzieci oraz dziadkiem pięciorga wnuków. Od 1992 jest dyrektorem Fundacji Misja Służby Rodzinie, autorem oraz współautorem (razem z żoną) kilkunastu książek o Bożym planie dla małżeństwa i rodziny oraz o rozwoju duchowym.

Linda Nocoń

Galeria: Radio Fiat

Szkoła Nazaretu

Skip to content