Jak zachować się podczas mrozu?

Fot. Radio Fiat

Ciepła czapka, szalik i rękawiczki to istotny niezbędnik każdego, kto wybiera się na zimowy spacer. Zaspy śniegu czy zwisające z dachów sople lodu tworzą zachwycający biały krajobraz, który jednocześnie może być niebezpieczny. Minusowe temperatury utrzymują się w Polsce od kilku dni, dlatego warto przypomnieć, jak przed mrozem należy się zabezpieczyć.

O sposoby na przetrwanie mroźnych dni zapytaliśmy mieszkańców Częstochowy:

– Ciepła herbata i gorąca kąpiel po przyjściu do domu.
– Oczywiście najważniejszy jest odpowiedni ubiór. Ciepła kurtka, czapka i rękawiczki są teraz bardzo ważne. Musimy uważać, ponieważ nie trudno o odmrożenie.
– Zdecydowanie najlepszym sposobem jest grupy sweter i ciepła kurtka, najlepiej puchowa. Po spacerze oczywiście jakiś gorący napój.

Mroźna pogoda może odstraszyć od podjęcia wielu aktywności. Do zimy istotne jest więc odpowiednie nastawienie. – To pora roku, która może uprzyjemnić nasz wolny czas, a spędzanie czasu na świeżym powietrzu zahartuje nasz organizm – mówi dr Renata Cierpiał:

– Nastąpi wówczas ochrona przed wirusami i bakteriami. Nasz organizm będzie silniejszy. Pamiętajmy też o wypoczynku i odpowiedniej ilości snu. Bardzo ważny jest też właściwy ubiór. Najwięcej ciepła tracimy przez odkrytą głowę, niezabezpieczone ręce i nogi. Ważne jest, żeby zaopatrzyć się więc w czapkę, rękawiczki i zimowe buty w te zimne dni. Istotna jest również pielęgnacja skóry i włosów. Odpowiednie kosmetyki zabezpieczą nas przed mrozem i promieniami UV. Na pewno będzie potrzebny krem do twarzy, nawilżający balsam do ust, a także odpowiedni szampon, regenerujący skórę głowy.

Pamiętajmy też, że ujemne temperatury szybko wychładzają organizm, a uczucie chłodu dodatkowo potęguje nawet lekki wiatr. Ubiór, aktywność fizyczna i właściwe odżywianie to trzy podstawowe elementy przepisu na zachowanie zdrowia. Zimą ważne jest spożywanie produktów bogatych w węglowodany, witaminy i minerały. Kaloryczny posiłek jest szczególnie ważny przed wyjściem z domu. Organizm musi mieć siłę, aby utrzymać odpowiednią temperaturę ciała. Jeśli podczas wyprawy dojdzie jednak do odmrożeń pamiętajmy, że uszkodzone miejsca należy włożyć pod strumień zimnej lub letniej wody. W przypadku dużych uszczerbków na zdrowiu należy udać się do lekarza.

ABK

Skip to content