Jakimi płucami oddycha Częstochowa? Czy jest jeszcze szansa dla miasta?

Do Częstochowy przyjechały Mobilne płuca, które promują kampanię „Zobacz czym oddychasz. Zmień to.” Mobilne płuca odwiedziły już 12 miast, do nas przyjechały z Sosnowca. Stoją na Placu Rady Europy wskazując pomiar zanieczyszczenia powietrza.

O inicjatywnie mówi Hubert Pietrzak, prezes Częstochowskiego Alarmu Smogowego:

W tym roku doprowadziliśmy do tego, że w Częstochowie pojawiły się tak zwane mobilne płuca. Płuca są polskiego alarmu smogowego, w którego ramach funkcjonujemy. Akcja w Polsce trwa od 4 lat. Jest to jednak pierwszy ich rok funkcjonowania w Częstochowie. Było trochę problemów po drodze. Jednak muszę tutaj pochwalić magistrat, że wyznaczył miejsce. Natomiast mieliśmy duży problem z prądem. Na szczęście wyrozumiale podeszła do tego spółka Tauron, która zasila mobilne płuca.

Mobilne płuca umieszczane są głównie w miejscach, w których nie ma pomiarów jakości powietrza. Jak zbudowana jest aparatura i co dokładnie pokazuje wyjaśnia Hubert Pietrzak:

Pokazują stan powietrza, składają się z mechanicznych płuc. Z przodu z tkaniną, na których ma się osadzać pył zawieszony. Za tą tkaniną są wiatraki, które powodują przepływ powietrza i w ten sposób można naocznie zobaczyć jakość powietrza, którym oddychamy. W założeniu mają one stać 14 dni. Zatem po kilku dniach będzie widać jak zmieniają kolor. Z tego przygotowujemy różne relacje. Przez QR code lub na stronie jurabezsmogu.pl będzie można znaleźć bardziej szczegółowe informacje. Warto też podkreślić, że na urządzeniu znajduje się czujnik, który mierzy miejscowe zawieszenie pyłów.

Kampania ma na celu nie tylko pokazanie zanieczyszczenia powietrza, ale również nakłania do zmiany ocieplenia domów i wymiany starych nieefektywnych pieców czy kotłów. Zapytaliśmy częstochowian, czy ich zdaniem powietrze w naszym mieście jest zanieczyszczone i co powinniśmy robić, by to zniwelować:

– W tej chwili to wszystkie miasta są zanieczyszczone tak jak i Częstochowa.
– Myślę, że te rejony są zanieczyszczone ale poza tym tutaj te strefy zielone są w miarę tak mniej więcej. Najgorzej jest na starym mieście gdzie jeszcze dużo ludzi pali tymi piecami węglowymi.
– No co trzeba robić ? No nie trzeba palić tymi różnymi śmieciami, foliami, różnymi strzępami, takie są nie… mój boże jesteśmy w dole niestety. A my akurat gdzie mieszkamy było lepiej ale teraz już gorzej. Ale dobrze, że mamy okna daleko od ulicy to jakoś wytrzymujemy. Trudno powiedzieć. Ludzie są przeciwni samochodom, ale z tym się nie da walczyć bo ich jest coraz więcej. Tylko tak jak mówią żeby zmienić samochody na nowsze.
– Najlepsze to, żeby klimat się zmienił na ciepły i nie trzeba by było palić.
No i co że będą elektryczne samochody, a prąd co… z nieba będzie?! Dużo elektrownie chodzą i dymią.

Mobilne płuca w Częstochowie będą w mieście przez 14 dni, a później po wymianie tkaniny, która tworzy płuca zostaną przetransportowane do kolejnego miasta. Zainteresowanie inicjatywą jest ogromne, miejmy nadzieję, że rezultaty będą widoczne w przyszłości.

Mobilne płuca w Częstochowie wskaźnik zanieczyszczeń/ fot. Radio Fiat
Skip to content