Jakość powietrza zależy od nas samych – Hubert Pietrzak w Poranku Radia Fiat

Nie tak dawno Częstochowa spowita była przez kilka dni gęstą smogową mgłą. Warunku pogodowe sprzyjające powstaniu tego zjawiska spowodowały, że normy zanieczyszczenia powietrza w naszym mieście zostały znacznie przekroczone. O tym m. in. rozmawialiśmy z czwartkowym gościem Poranka Radia Fiat Hubertem Pietrzakiem, prezesem i założycielem Częstochowskiego Alarmu Smogowego (CZAS).
Definicje smogu określają to zjawisko jako swego rodzaju sztuczną mgłę, która utworzyła się w sposób nienaturalny, jako efekt działań człowieka oraz pewnych niesprzyjających okoliczności przyrody. Hubert Pietrzak wyjaśnił, od kiedy zaczęto o nim powszechnie mówić:
– Niestety, ale w społeczeństwie funkcjonuje wiele takich mitów, które mają niewiele wspólnego z rzeczywistością. Natomiast jeżeli chodzi o korzenie smogu, jako zjawiska w Europie, to odnotowano po II wojnie światowej w Londynie, gdzie było ubóstwo energetyczne. Ludzie palili czym się dało i spowodowali właśnie największy atak smogu, gdzie to zjawisko zostało, można powiedzieć, tak pierwotnie odnotowane. Natomiast jeżeli chodzi o polski smog, to już jest zupełnie inna sytuacja. Ja bym tego nie łączył zbytnio z przemysłem. W latach 2014-15 mamy wykwit różnego działaczy społecznych no i też powstanie Krakowskiego Alarmu Smogowego i większości alarmów smogowych. Wynika to z tego, że Polska została jako kraj zobowiązana do monitorowania stanu powietrza. Odpowiedzieć bezpośrednio na pytanie kiedy smog się pojawił stricte nie można. Natomiast temat smogu w Polsce na czołówkach gazet, w radiu, w telewizji przewija się od momentu kiedy zostaliśmy rozporządzeniami Unii Europejskiej zobligowani do tego, żeby dokonywać sukcesywnych pomiarów właśnie PM 10, PM 2,5 i benzoalfapirenu, czyli tych niebezpiecznych substancji.
Częstochowski Alarm Smogowy prowadzi wiele akcji profilaktycznych czy edukacyjnych, mających służyć poprawie jakości powietrza w mieście. Jedną z nich było sprowadzenie do Częstochowy tzw. mobilnych płuc:
– Płuca nas były dzięki staraniom wielu organizacji pozarządowych. My (CZAS) byliśmy tylko taką klamrą spinają tą akcję. Pierwszy raz w historii Częstochowy udało się tutaj zrealizować. To nie było łatwe. Płuca stanęły na Placu Rady Europy przed dworcem, czyli w miejscu gdzie każdy mógł sam zaobserwować. Stało się to z końcem listopada i zostały prawie do połowy grudnia. Jeżeli chodzi o samą akcję, to ona ma wymiar przede wszystkim edukacyjny, czyli każdy widzi jak te płuca są przywożone, jak materiał, który symuluje takie płuca, którymi człowiek oddycha jest zmieniany na świeżutki, biały. No i niestety po kilku dniach już się zaczyna robić ciemny, później ciemno-grafitowy i dochodzi niejednokrotnie do czarnego. Ma to nam w założeniu uzmysłowić, czym tak naprawdę oddychamy.
Hubert Pietrzak opowiedział również i zachęcił do wzięcia udziału w najnowszych projektach Częstochowskiego Alarmu Smogowego, które mogą pomóc zarówno w polepszeniu jakości powietrza, jak również w zaoszczędzeniu przez nas pieniędzy:
– To są projekty z termowizji. Jeden projekt to jest “Termowizja, termomodernizacja, oszczędność energii i czyste powietrze”, drugi dotyczy typowo rejonu Kłobucka, to jest “Termowizja szansą na poprawę jakości powietrza w Kłobucku+”. Pozyskaliśmy do tych projektów wysokiej klasy urządzenie, drona z największą możliwą dostępną kamerą termowizyjną w sensie rozdzielczości. Zapraszamy do zgłaszania się do przeprowadzania tak zwanych inspekcji termowizyjnych w celu wykazania na przykład na budynkach mostków termicznych, bo kocioł to jest jedna rzecz, a druga to jest właśnie zatrzymanie ciepła w środku, żeby efektywność budynków była większa. W związku z tym właśnie takie projekty są teraz realizowane na terenie północnym Jury Krakowsko-Częstochowskiej. Jest przewidzianych około 6 zgłoszeń domów przez naszą stronę jurabezsmogu.pl. Tam można się zgłaszać do tego, żeby właśnie wykonać inspekcję z termowizji we własnym domu. To jest nasz lokalny projekt, ale też pierwszy w kraju.
Szczegółowe informacje o działalności Częstochowskiego Alarmu Smogowego znaleźć można na profilu facebookowym organizacji, a także na stronie jurabezsmogu.pl.

 

Skip to content