Jasna Góra przed szczytem pielgrzymkowym

Sierpień jest miesiącem szczególnie obfitującym w odwiedziny pielgrzymów na Jasnej Górze. Grupy z całej Polski, ale nie tylko, zmierzają pod jasnogórski Szczyt. W tym roku sytuacja pandemiczna pozwoliła na większą swobodę w przemieszczaniu się. Jak wyglądają statystyki pielgrzymujących na kilkanaście dni przed Świętem Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w porównaniu do ostatnich lat oraz kogo paulini spodziewają się w tym tygodniu?

W roku 2020 sezon pielgrzymowania był ściśle ograniczony wskutek wprowadzanych przez rząd obostrzeń związanych z COVID-19. Niekiedy wiązało się to z poważnymi utrudnieniami. Mimo tych trudności paulini z pomocą swoich współpracowników dołożyli wszelkich starań, aby pielgrzymujący w delegacjach mogli przybyć pod jasnogórski szczyt. Jak sytuacja wygląda w tym roku oraz kto już odwiedził częstochowskie sanktuarium mówi Izabela Tyras z Biura Prasowego Jasnej Góry:

– Grupy mogą być do 300 osób tworzone, nie wliczając osób zaszczepionych. Organizatorzy starają się, aby nie przekroczyć tej liczby. Było więcej samych grup. Każda stanowiła samodzielną pielgrzymkę – mają swoje zabezpieczenia logistyczne, noclegi w namiotach lub wracają do swoich domów na noc, a następnego dnia są przywożeni na trasę. Ruch pielgrzymkowy absolutnie nie zamarł. Piesze pielgrzymki są nieco ograniczone, natomiast jeżeli chodzi o pielgrzymki rowerowe było już 69 grup i ponad 9500 osób w nich. Jak na razie były tylko dwie diecezjalne pielgrzymki – Poznań i Przemyśl. Pielgrzymki rowerowe odnotowały wzrost względem ostatnich lat. Tak samo jeżeli chodzi o grupy biegowe, a wszystko jeszcze przed nami.

Skąd na Jasną Górę dotrą grupy w tym tygodniu?

– Ten tydzień to obecność czterech grup diecezjalnych. Rozpoczyna Gniezno, które wejdzie już w najbliższy czwartek. W sobotę dotrze Piesza Pielgrzymka Legnicka i Rybnicka. Niedziela to Piesza Pielgrzymka diecezji Świdnickiej. Nie wliczają się w to mniejsze grupy. Na sam czwartek swoją obecność zapowiedział 6 mniejszych grup m.in. z Piekar Śląskich.

Następny tydzień to pierwszy szczyt pielgrzymkowy przed zbliżający się Świętem Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, które przypada 15 sierpnia. W tym okresie codziennie wchodzić będą największe diecezjalne grupy m.in. Radomska, Krakowska, czy Warszawska oraz grupy idące najdłuższe dystanse czyli na przykład z Helu, Pustkowa oraz Szczecina.

KP

Skip to content