Jasnogórskie czuwanie w Boże Ciało

Fot. Radio Fiat

Jutro, w Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa, na Jasnej Górze wierni będą modlić się podczas comiesięcznego Czuwania Archidiecezji Częstochowskiej. Modlitwę poprowadzą księża neoprezbiterzy.

Czuwanie to trwanie w Bożej Obecności. Modlitwa serca, która pomaga podjąć próbę odpowiedzi na zaproszenie św. Pawła, żeby „modlić się nieustannie” (por. Tes 5, 17). W łączności z Bogiem pozostawać można podczas codziennych zajęć, ale również w trakcie wspólnej modlitwy w świątyni. O istocie modlitwy czuwania mówi ks. prof. Marian Duda.

– Kościół częstochowski podjął modlitwę czuwań w Kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej w latach 70. Od tamtej pory, każdego 11 dnia miesiąca, Kościół przez reprezentacje biskupów, kapłanów i wiernych czuwa. Modlitwa ta jest wpisana bardzo mocno w początki Kościoła. To szczególnego rodzaju duchowe oczyszczenie, przygotowanie się na przyjęcie szczególnej łaski. Możliwe jest to poprzez danie z siebie wszystkiego. Wiadomo, że podczas czuwań rezygnujemy z wypoczynku nocnego. Nasz trud i zmęczenie ofiarowujemy Bogu Wszechmogącemu.

W czuwaniu na Jasnej Górze wierni mogą uczestniczyć co miesiąc. Jutro będą je prowadzić księża neoprezbiterzy naszej archidiecezji. Jak tłumaczy ks. prof. Marian Duda, ich modlitwa oraz błogosławieństwo są szczególne.

– Są to kapłani, których Chrystus w ostatnich dniach przytulił do swojego serca. Wprowadził ich w tajemnicę kapłaństwa. Ich młodość, świeżość, gorliwość, poświęcenie i miłość do Jezusa są nieocenione. Ufamy, że w szczególny sposób będą wstawiać się u Boga w intencji wszystkich wiernych, kapłanów oraz całego Kościoła częstochowskiego.

Jutrzejsza modlitwa rozpocznie się Apelem Jasnogórskim o godz. 21.00. Będą również konferencja, rozważania i różaniec. Całość uwieńczy Msza św. o północy, której przewodniczyć będzie bp Andrzej Przybylski.

ABK

Skip to content