W piątkowe przedpołudnie 27 maja odbyło się uroczyste otwarcie pierwszej jadłodzielni w Częstochowie, znajdującej się przy ulicy Piłsudskiego 41/43. Inicjatorem takiego miejsca jest Fundacja Rething, we współpracy z kilkoma innymi organizacjami z Częstochowy.

Tuż po zakończeniu oficjalnego otwarcia Małgorzata Terrero-Rozmus z Fundacji Rething opowiedziała o celu, jaki niesie ze sobą ta inicjatywa:

Jesteśmy tutaj, bo otwieramy pierwszą jadłodzielnie w Częstochowie. Jest to miejsce, gdzie każdy może się podzielić jedzeniem i również każdy kto potrzebuje może się nim poczęstować. Celem działania jadłodzielni jest również przeciwstawienie się marnowaniu żywności na świecie. W skali kraju jest to około 5 milionów ton rocznie. Jeżeli komuś zostało jedzenie po spotkaniach, zrobili za duże zakupy, wyjeżdżają na urlop i nie chcą, żeby jedzenie się zmarnowało mogą je przynieść właśnie tutaj.

Pomóc może każdy, zarówno pojedyncze osoby, jak i restauracje, czy sklepy spożywcze. Jest to bardzo łatwe, a nawet jeśli wydaje się być trudne, to fundacja znajduje rozwiązanie dla chcących włączyć się w pomoc:

-Lodówka znajduje się na zewnątrz budynku. Dostęp do niej jest od ulicy Piotrkowskiej całodobowo. Zachęcamy restauracje, sklepy spożywcze, żeby jeżeli produkty mają datę do dzisiaj lub do jutra lub jeżeli w restauracjach zostało zbyt dużo przygotowanych dań, mogą przywieźć po sklepu, restauracji takie produkty do lodówki. Po to, aby mieszkańcy mogli się nimi poczęstować. Zachęcamy też podmioty chętne do przekazywania żywności w sposób regularny do kontaktu z nami. Nasi wolontariusze podejmą się odbioru żywności na przykład z restauracji, piekarni czy sklepów spożywczych po to, żeby przetransportować je tutaj i ktoś mógł z nich skorzystać.

Inicjatywa ta łączy dobre z pożytecznym, dlatego również zachęcamy do włączania się w pomoc. Przypomnijmy, że jedzenie można oddawać całodobowo obok Centrum Wolontariatu i Streetworkingu Stowarzyszenia Agape przy ul. Piłsudskiego.

Galeria: Otwarcie pierwszej jadłodzielni w Częstochowie, 27.05.2022/fot. Radio Fiat

Skip to content