Jesień pod znakiem bezpieczeństwa na drogach

Sprawa bezpieczeństwa na drogach dotyczy praktycznie każdego, ponieważ niemal każdy z nas jest kierowcą, rowerzystą lub pieszym. Stąd też częstochowscy policjanci wykonują na co dzień zadania sprzyjające poprawie bezpieczeństwa na drogach i ulicach miasta oraz regionu.

W czwartek 21 października nadzorem większym niż zwykle zostały objęte wybrane odcinki dróg, skrzyżowania oraz przejścia dla pieszych, na których ryzyko powstania wypadku jest największe. Wszystko za sprawą ogólnopolskiej akcji „Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego”.

– Ta cyklicznie prowadzona akcja ma na celu zmniejszenie liczby zdarzeń drogowych oraz uświadomienie uczestnikom ruchu drogowego, jakie zagrożenia mogą występować, jeżeli nie przestrzegają oni przepisów. W czasie tych działań policjanci zwracają szczególną uwagę na to, czy kierowcy zwalniają przed przejściami dla pieszych i czy nie przejeżdżają oni na czerwonym świetle. Obserwują również pieszych, czy przechodzą przez jezdnię w miejscach do tego przeznaczonych, czy nie wbiegają na jezdnię lub nie wchodzą na przejście na czerwonym świetle. W trakcie czwartkowych działań częstochowscy policjanci ujawnili 158 wykroczeń, z których zdecydowana większość, bo aż 133, dotyczyła przekraczania dopuszczalnej prędkości przez kierowców – wyjaśnił asp. Daniel Zych z Komendy Miejskiej Policji w Częstochowie.

Wzorem lat ubiegłych w czwartek 21 października miała również miejsce inauguracja ogólnopolskich działań „Twoje światła – nasze bezpieczeństwo”, podczas których kierowcy na wybranych stacjach diagnostycznych mogli bezpłatnie sprawdzić ustawienie i jakość oświetlenia w swoich samochodach.

– Sprawne światła mają znaczący wpływ na bezpieczeństwo, zarówno kierowców, jak i pozostałych uczestników ruchu drogowego, a w szczególności pieszych. Wszelkie nieprawidłowości mogą skutkować niedostatecznym oświetleniem drogi i jej poszczególnych części, a także doprowadzić do oślepienia innych uczestników ruchu. Przepalona żarówka może skutkować niedopuszczeniem pojazdu do dalszego ruchu, a policjanci mogą zatrzymać dowód rejestracyjny oraz ukarać kierowcę grzywną. Pełny terminarz sprawdzeń oraz lista stacji objętych akcją są dostępne na stronie częstochowskiej policji – dodał mł. asp. Daniel Zych.

Kierowcy będą mogli bezpłatnie sprawdzić światła w swoich pojazdach na wybranych stacjach kontroli pojazdów w poniedziałek 25 października, a także 6 i 20 listopada oraz 4 grudnia.

BNO

Skip to content