„Jeśli padam na kolana, to tylko przed Bogiem”

Europoseł Jadwiga Wiśniewska przy pomniku kpt. Stanisława Sojczyńskiego, 2021/fot. Radio Fiat

19 lutego obchodzimy 74. rocznicę śmierci kapitana Stanisława Sojczyńskiego, twórcy i dowódcy Konspiracyjnego Wojska Polskiego. Tego dnia pod pomnikiem poświęconym kapitanowi „Warszycowi” europoseł Jadwiga Wiśniewska złożyła kwiaty w asyście przedstawicieli służb mundurowych.

Tegoroczna uroczystość, choć okrojona z racji pandemii, jak co roku ma przypominać młodym i weteranom o prawdziwej historii, także tej związanej z Częstochową.

– Kapitan Sojczyński był bardzo mocno związany z Częstochową. To tutaj w Częstochowie przy ul. Wręczyckiej został zatrzymany. To w Częstochowie przed wojną uczęszczał do Seminarium Nauczycielskiego. To człowiek absolutnie niezłomny i wyjątkowy. Wiele prac, które powstało w moim konkursie to właśnie prace dedykowane pamięci kapitana Sojczyńskiego. Dzięki uczestnikom konkursu „Żołnierze Wyklęci. Niezłomni Bohaterowie” Armia Wyklęta powraca, podobnie jak pamięć o kapitanie Sojczyńskim, który pięknie powiedział, że jeśli klęka to tylko przed Bogiem – mówiła przy pomniku europoseł Jadwiga Wiśniewska.

Wspomniany konkurs to już VI odsłona wojewódzkiej inicjatywy organizowanej przez europoseł Jadwigę Wiśniewską. Składaniu kwiatów przez europoseł towarzyszyli również laureaci i finaliści poprzedniej edycji konkursu.

– W konkursie brałem udział dwa razy. Za pierwszym razem dotyczyła on generała Augusta Fieldorfa-Nila. Przygotowałem wtedy ok. 10-minutowy film i udało mi się zająć trzecie miejsce. Wybrałem akurat film, ponieważ można w nim dużo dokładniej oddać pamięć o Żołnierzach Wyklętych wyjaśniał Jakub Kukla z IX Liceum Ogólnokształcącego w Częstochowie.

Konkurs co roku cieszy się dużą popularnością. W jego poprzednich odsłonach nadesłano łącznie blisko 1140 prac z całego województwa śląskiego. Tegoroczna edycja poświęcona kapitanowi Stanisławowi Sojczyńskiemu pod patronatem Radia Fiat zakończyła się 19 lutego. Do tego dnia bowiem można było składać prace.

Pośmiertnie za swoje zasługi kapitan Stanisław Sojczyński został awansowany do rangi Generała Brygady przez Lecha Kaczyńskiego, byłego prezydenta RP.

BNO

Skip to content