Okres zimowy jest czasem trudnym dla osób bezdomnych. Gdy jest zimno, każda pomoc dla osób bez dachu nad głową jest na wagę złota. Na terenie Częstochowy działa szereg instytucji i organizacji, które wspólnie zajmują się przeciwdziałaniem problemowi, jakim jest bezdomność.

Dobrze wie o tym streetworker Jan Strączyński ze Stowarzyszenia Wzajemnej Pomocy „Agape”, pomagającej bezdomnym przez cały rok:

– Jako streetworkerzy staramy się dotrzeć do wszystkich tych miejsc gdzie można spotkać osoby w kryzysie bezdomności poza schroniskami. Pod mostami, piwnice, strychy, w pustostanach, wszelkiego rodzaju niestabilnymi konstrukcjami, gdzie przebywają osoby doświadczające bezdomności. Tam staramy się dotrzeć utworzyć z nimi plan, chociaż teraz trudno mówić o planie kiedy mróz, wtedy działamy bardziej interwencyjnie.

Miejski Ośrodek Pomocy w Częstochowie jest przygotowany do pomocy bezdomnym, o czym mówi Olga Dargiel, rzecznik prasowy MOPS-u:

– Przez cały rok w Częstochowie działa partnerstwo, które ma na celu przeciwdziałanie problemowi bezdomności. Wszystkie instytucje, które wspierają na co dzień osoby bezdomne partnerzy spotykają się regularnie i omawiają sytuację bieżącą osób bezdomnych, również formy pomocy, które można zaproponować w danym momencie. Oczywiście okres zimowy to jest pomoc doraźna, bo tutaj trzeba się skupić na tym żeby osobom bezdomnym pomóc w tych miejscach przede wszystkich niemieszkalnych, czyli właśnie wesprzeć osoby ciepłą zupą, herbatą, ale także nakłonić je do korzystania z pomocy długo terminowej.

– Informacje o miejscach w których przebywają osoby bezdomne można przekazywać wirtualnie za pomocą Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa – mówi podkom. Sabina Chyra-Giereś, rzecznik prasowy Komendy Miejskiej Policji:

– Wybierając katalog bezdomność albo bezpośrednio przekazywać informacje swojemu dzielnicowemu. Na terenie Śląska od 1 listopada została uruchomiona również bezpłatna infolinia pod numerem telefonu 987 dla osób potrzebujących zapewnienia schronienia. Na stronie internetowej natomiast Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego można uzyskać informacje na temat pomocy osobom bezdomnym.

Również organizacje takie jak Caritas Archidiecezji Częstochowskiej pomagają osobom bezdomnym przetrwać zimowy okres oferując pomoc i wsparcie. Więcej o tym mówi Paulina Gradek z Caritas Archidiecezji Częstochowskiej:

– Zachęcamy do tego żeby zgłaszać takie miejsca naszym streetworkerom. Numer do nich jest na stronie www.caritas.pl. Streetworkerzy w grupach patrolują miasto, bardzo duże grono osób bezdomnych szczególnie na terenie miasta Częstochowy znają osobiście, wiedzą jaka jest ich sytuacja, wiedzą czy chcą skorzystać z pomocy, instruktorzy z terapii uzależnień również im pomagają, wiedzą jak podejść do takiej osoby bezdomnej, która pomocy potrzebuje, choć często nie chce prosić o tą pomoc.

Zachęcamy do tego, by zgłaszać miejsca, gdzie nocują osoby bezdomne. Jedynie w taki sposób można uchronić je przed poważnym wyziębieniem lub zmarznięciem.

Skip to content