„Jestem osobą z autyzmem – dajcie mi szansę”

W auli Zespołu Szkół Specjalnych nr 23 im. Janusza Korczaka w Częstochowie miała miejsce konferencja poświęcona problemowi autyzmu.

W trakcie spotkania, które odbyło się w piątek 1 kwietnia, prelegenci mówili m.in. o sytuacji uczniów dotkniętych spektrum autyzmu, formach wsparcia i rozwoju, a także o praktykach wspomagających. W sympozjum wzięli zarówno specjaliści, jak i osoby dotknięte autyzmem.

– Do tej pory konferencje wyglądały tak, że to my, specjaliści mówiliśmy o tym, jak pracować, co robić i jak poznawać osoby ze spektrum autyzmu. Dzisiaj w to same osoby ze spektrum mówią nam o tym, co powinniśmy zrobić, aby czuli się z nami dobrze. Mówią nam, jak powinna wyglądać edukacja i relacje – tłumaczyła Jolanta Miękina, dyrektor ZSP nr 23 w Częstochowie.

W kontaktach z osobami ze spektrum autyzmu istotną rolę pełni odpowiednie podejście i relacja. Na podstawie własnych doświadczeń, cennych wskazówek na ten temat udzielała Aleksandra Dziubińska, uczestniczka Wolontariatu Koleżeńskiego „Mary i Max”.

– Początkowo ta relacja może się wydawać trudna, ponieważ trzeba często uważać na to, co się mówi. Jeśli powiemy coś sugerującego, to ta osoba tego nie odbierze i nie będzie wiedziała, o co tak naprawdę chodzi. Najważniejsze w takiej relacji są komunikaty wprost, których trzeba się wyuczyć, tak samo, jak umiejętności rozpoznawania emocji – mówiła Aleksandra Dziubińska.

Spektrum autyzmu jest dużym wyzwaniem dla osoby z przypadłością oraz tych z najbliższego otoczenia. Dotyczy ono wszystkich obszarów życia i jest niepełnosprawnością dożywotnią.

– Z autyzmu się nie wyleczymy, ponieważ nie jest on chorobą, a odmiennym rozwojem. Charakteryzuje się zupełnie odmiennym sposobem myślenia. Osoby w spektrum autyzmu mają różne profile sensoryczne. Co za tym idzie, nie ma dwóch takich samych osób ze spektrum. Takim osobom należy uszyć wsparcie na miarę, ponieważ ich problemy i wyzwania leżą w praktycznie wszystkich obszarach życia – zauważyła Sylwia Kowalska, reprezentująca Fundację Autism Team z Łodzi oraz inicjatywę obywatelską: „Chcemy całego życia”.

Termin zorganizowania konferencji nie był przypadkowy – poprzedziła ona obchodzony 2 kwietnia Światowy Dzień Świadomości Autyzmu, którego celem jest podnoszenie świadomości ludzi na temat zaburzeń związanych z tą przypadłością.

BNO

 

Skip to content