Jubileusz 5-lecia istnienia i działalności na rynku medialnym obchodził w sobotę 4 maja portal informacyjny Radia Fiat i gazeta, czestochowskie24.pl. Gala jubileuszowa odbyła się w Muzeum Monet i Medali Jana Pawła II. Przybyło na nią ponad trzystu zaproszonych gości, w tym przedstawiciele władz kościelnych, parlamentarnych i samorządowych, działacze społeczni, przedstawiciele ogólnopolskich i regionalnych mediów, a przede wszystkim słuchacze Radia Fiat i czytelnicy portalu czestochowskie24.pl. Jak powiedział dyrektor Radia Fiat i inicjator powstania portalu ks. Piotr Zaborski, przez pięć lat jubilat stał się ważnym źródłem informacji dla częstochowian i mieszkańców regionu:
– Te pięć lat minęło bardzo szybko, tak jak toczy się życie w Częstochowie i regionie, czyli bardzo szybko, a my staramy się być na bieżąco. Zresztą, na jednym z banerów napisaliśmy słowa “tu życie toczy się na bieżąco” i rzeczywiście chwytamy te wydarzenia, które dzieją się w mieście i regionie, jednocześnie mówimy o tym, czym żyje Częstochowa, czym żyją częstochowianie. Jesteśmy jakby dopełnieniem innych portali, które może trochę mniej miejsca poświęcają sprawom społeczno-kulturalnym, sprawom religijnym, natomiast my zatrzymujemy się także na tych wydarzeniach, które niekoniecznie są w pierwszym szeregu wydarzeń, które pokazują ludzi niezwykłych, ludzi zaangażowanych, chcących coś zrobić, pokazać. Myślę, że czestochowskie24.pl to portal, który, jak mówi sama nazwa, żyje 24 godziny na dobę.
O planach portalu na przyszłość opowiedziała redaktor naczelna Aleksandra Mieczyńska:
– Mam nadzieję, że tak długo jak istnieje Radio Fiat będzie istniał portal i będzie się rozwijał, tak jak zmienia się rozgłośnia. Zmieniają się czasy. Istota działalności mediów i misja naszych mediów pozostaje niezmienna, natomiast jestem przekonana, że zmieniać się będą narzędzia jakimi się posługujemy, bo zmienia się świat, zmienia się technika i tak naprawdę, tych możliwości docierania do odbiorców jest co raz więcej i niech tak zostanie.
W trakcie gali jubileuszowej wręczone zostały statuetki „marka częstochowskie – lubię TO”, którymi czestochowskie24.pl uhonorowuje osoby, które Częstochowę i nasz region promują w różnych przestrzeniach w Polsce i poza jej granicami. Pierwsza z jubileuszowych nagród, wręczona przez dyrektora Radia Fiat ks. Piotra Zaborskiego, trafiła do rąk metropolity częstochowskiego abp. Wacława Depo, którego wierna obecność u stóp Ikony Matki Bożej Częstochowskiej podczas Apelu Jasnogórskiego niemal każdego wieczoru oraz niezłomna obrona Prawdy – także w mediach – są pięknym świadectwem życia oddanego Bogu i Kościołowi:
– Pierwszym zadaniem każdego z nas jest odkrywać Prawdę, bo Prawdy nie mamy w sobie ukrytej, Prawda jest ponad nami. Jednak ta prawda została zafałszowana kim my jesteśmy jako stworzenia Boże, jako istoty rozumne, wolne, i dlatego jeśli mamy to zadanie odkrywania Prawdy ciągle na nowo, to znaczy, że możemy się rozwijać. Gdybyśmy zastali się w tym czy innym kierunku czy temacie, to będziemy tylko specjalistami od jakiegoś fachu czy zobowiązania zawodowego. A tutaj chodzi o wewnętrzna Prawdę o człowieku. Dlatego wydaje mi się, że każde medium ma zasadniczą stronę – odkrywać to, co mogę w sobie odkryć i przekazać to innym. Nie zafałszować przez jakąś maskę, przez to czy inne zmanipulowane słowo. Odbieram te nagrodę jako sługa Prawdzie i dlatego was nazywam współpracownikami Prawdy. Cieszę się, że dzisiaj mogę być współuczestnikiem waszej drogi i błogosławić tej pracy, którą na co dzień podejmujecie.
Kolejne statuetki wręczane były laureatom przez abp. Wacława Depo. Jedynym politykiem, który znalazł się w gronie nagrodzonych była Jadwiga Wiśniewska, poseł do Parlamentu Europejskiego, kobieta niezłomna i niezwykle pracowita, a przy tym rozumnie konsekwentna w obronie polskich interesów w Europie, będąca przykładem, że kobiety są w stanie połączyć pracę zawodową z życiem rodzinnym, budując na tradycji:
– Ja przede wszystkim chciałabym powiedzieć, że to jest znakomity portal informacyjny, najlepszy portal informacyjny ziemi częstochowskiej. Portal gdzie są informacje z pierwszej ręki, nie zmanipulowane, tam nie ma kreowania rzeczywistości. To źródło informacji, któremu możemy tak po prostu ufać. Dla mnie ta nagroda jest zaskoczeniem, wielkim wyróżnieniem, jestem bardzo wzruszona. Nie spodziewałam się tego wyróżnienia. O nominacji dowiedziałam się niedawno, nie sądziłam, że ta nominacja uzyska aprobatę. To dla mnie zaszczyt i wyróżnienie.
Laureatką „marki częstochowskie – lubię TO” została również kobieta, której aktywność i zaangażowanie oraz umiejętność pozyskania sojuszników w dobrej sprawie , pozwoliła Akademii Jana Długosza stać się Uniwersytetem, zmieniając na zawsze akademickie oblicze Częstochowy, rektor Uniwersytetu Humanistyczno-Przyrodniczego, Anna Wypych-Gawrońska:
– Oczywiście to wyróżnienie traktuję jako szczególne i czuję się bardzo dumna, że mogę w tym momencie reprezentować Uniwersytet. Tak naprawdę ta nagroda jest wyróżnieniem dla bardzo wielu ludzi. Za mną stoi olbrzymia rzesza wspólnoty uniwersyteckiej – studenci, pracownicy, absolwenci – tysiące ludzi, którzy przyczynili się do tego, że wyższa edukacja w Częstochowie ma również wymiar uniwersytecki.
Świat kultury wśród nagrodzonych reprezentował Zdzisław Sowiński, którego widzące oko fotografika i filmowca wiele razy dostrzegało i wydobywało piękno jasnogórskiego klasztoru, ludzi z nim i z Częstochową związanych, a także umożliwiało dotkniecie tego piękna – utrwalonego na fotografiach i w filmach – ludziom na całym świecie:
– Zawsze miło jest być docenionym. Ja sobie cenię tę nagrodę ponieważ ma ona wymiar lokalny. Ja lubię lokalność. Oczywiście odznaczenia ogólnopolskie również są bardzo mile widziane, ale uczestnictwo w tym życiu społeczności lokalnej, która zauważy człowieka i chce go uhonorować, to jest miłe. Ja lubię uczestniczyć w tych naszych częstochowskich, okołoczęstochowskich sprawach i to mi sprawia dużą radość.
Kibiców sportu, nie tylko żużlowego, ucieszyła zapewne nagroda dla Michała Świącika, prezesa forBET Włókniarza Częstochowa i społecznika, dla którego słowo „niemożliwe” nie istnieje, czego mówić nie musi, ponieważ pokazał to wydobywając klub ze sportowego niebytu:
– Działalność sportowa to jest jedno, a działania społeczne, lokalne to jest drugie, ale staram się je łączyć ze sobą. Prowadzenie klubu sportowego to współpraca z tysiącami kibiców i ja to próbuję łączyć. Znam potrzeby częstochowian, wiem czego mieszkańcy miasta potrzebują i staram się przy pomocy sportu do nich docierać. Dzięki tej nagrodzie czuję dodatkowe motywacje do tego, żeby dalej działać, żeby pomagać i myślę, że wspólnie możemy jeszcze wiele zrobić.
Ostatnią ze statuetek odebrał Krzysztof Witkowski, którego uznanie dla św. Jana Pawła II jest tak wielkie, że zmaterializowało się w postaci Muzeum Monet i Medali Jana Pawła II – przestrzeni, która jest nie tylko unikalnym zbiorem medali i monet dedykowanych Wielkiemu Polakowi, ale też miejscem spotkania wielu dobrych ludzi:
– Zawsze dobrze się czuję, kiedy podejmuję fantastycznych gości, a takimi są czytelnicy czestochowskie24.pl i słuchacze Radia Fiat. Tym bardziej, że gwiazdą wieczoru jest Hanna Banaszak. Chciałbym, żeby ta uroczystość zapadła wielu ludziom w pamięć. Cieszę się, że znalazłem się w gronie nagrodzonych dzisiaj znamienitych osobowości częstochowskich.
Po części oficjalnej gali jubileuszowej portalu czestochowskie24.pl nastąpiła część artystyczna, w której swój nieprzeciętny talent muzyczny i znakomity głos zaprezentowała Hanna Banaszak.

ZD

Skip to content