Jubileuszowa XX Gala Absolwenta Roku Politechniki Częstochowskiej odbyła się w piątkowy wieczór 24 września w Teatrze im. Adama Mickiewicza w Częstochowie. W trakcie Gali corocznie ogłaszany jest również wynik konkursu „Absolwent Roku”. Spośród najznamienitszych absolwentów Politechniki Częstochowskiej wybrany zostaje Absolwent, którego dokonania na niwie zawodowej, społecznej, politycznej czy gospodarczej, w ocenie Kapituły Konkursu, pretendują do zaszczytnego tytułu „Absolwent Roku”.
Wydarzenie organizowane jest przez Stowarzyszenie Wychowanków Politechniki Częstochowskiej. Jak mówił przed rozpoczęciem Gali prezes Stowarzyszenia Włodzimierz Chwalba, przygotowania były długie i trudne, ale warto było poświęcać czas na jej zorganizowanie:
– Mamy jubileuszową Galę i chciałem, żeby ta Gala była wyjątkowa. Udało nam się znaleźć fantastycznych nominowanych, ludzi którzy w większości są młodzi. To bardzo cieszy, że tacy ludzie osiągają sukcesy. W tej edycji mamy po raz pierwszy w historii trzy osoby z tytułami naukowymi.
W Gali Absolwenta Roku uczestniczył bp Andrzej Przybylski, który choć absolwentem Politechniki Częstochowskiej nie jest, to jednak czuje się z Uczelnią mocno związany:
– Na pewno czuję się trochę absolwentem środowiska akademickiego, każdej uczelni w Częstochowie, bo przez 10 lat pełniłem tu funkcję duszpasterza akademickiego, a więc takiego duchowego opiekuna Politechniki Częstochowskiej, Akademii Jana Długosza i innych uczelni. To jest środowisko bardzo mi bliskie i cieszę się z takich świąt i uroczystości.
W skład Kapituły Konkursowej wchodzi m. in. rektor Politechniki Częstochowskiej prof. dr hab. inż. Norbert Sczygiol, którego nie mogło zabraknąć na Gali:
– Mamy się czym poszczycić, jako Politechnika. Jesteśmy nie tylko największą, ale i najstarszą uczelnią w Częstochowie, ponad 70 lat tradycji. Ten konkurs jest organizowany już 20 lat i jesteśmy bardzo zadowoleni z działania Stowarzyszenia Wychowanków.
Spośród 10 osób nominowanych do tytułu Absolwent Roku 2020, Kapituła Konkursowa wybrała troje laureatów. W kategorii nauka laureatką konkursu została jedyna kobieta w tym gronie Marzena Smol, najmłodsza w historii kierownik i profesor w Instytucie Gospodarki Surowcami Mineralnymi i Energią Polskiej Akademii Nauk. W kategorii biznes wyróżnienie otrzymał Grzegorz Kulawik, założyciel i współwłaściciel wielu firm z branży instalacji przemysłowych, instalacji elektrycznych czy projektowania i wykonywania skomplikowanych układów technologicznych. W trzeciej kategorii, Absolwent Ambasador, zwycięzcą okazał się Maciej Opoka, wybitny specjalista w branży sprężarek osiowych, pracujący w Rolls Royce Deutschland, znanym producencie silników lotniczych.
W części artystycznej wydarzenia uczestnicy mogli wysłuchać koncertu “Pożar w sercu”, przygotowanego przez artystów częstochowskiego teatru.
Po koncercie uczestnicy Gali udali się na tradycyjny Bal Absolwenta.

Skip to content