Smog Częstochowa/Foto. CzAS

Sezon grzewczy trwa w pełni, a Częstochowa ponownie pogrążyła się w chmurze smogu. Jest to niebezpieczeństwo, którego nie można lekceważyć. Rocznie z powodu smogu umiera prawie 50 tysięcy Polaków, a zagrożone są nie tylko osoby starsze, lecz także kobiety w ciąży oraz dzieci. Dlatego wspieranie inicjatyw antysmogowych jest nie tylko ważne, ale i potrzebne.

Jedną z takich akcji jest „Jura bez smogu”, zorganizowana przez stowarzyszenie Częstochowski Alarm Smogowy, którego członkowie od lat podejmują inicjatywy na rzecz nie tylko zwiększenia świadomości społecznej odnośnie problemu smogu, ale i pomagają m.in. przy wymianie tzn. „kopciuchów”. Hubert Pietrzak – prezes stowarzyszenia i inicjator akcji, mówi że tegorocznym priorytetem jest stworzenie przejrzystego i koherentnego systemu informacyjnego, dzięki któremu mieszkańcy Częstochowy i okolicznych gmin będą mogli w łatwy sposób dowiedzieć się jak i kiedy złożyć wniosek o wymianę pieca węglowego.

Jak zaznacza Hubert Pietrzak, w takich projektach nie pomagają urzędnicy, ponieważ według niego rozliczanie dotacji na walkę ze smogiem – chociaż skrupulatne – jest zbyt przeciągane. Z ubiegłorocznych ponad dwustu złożonych wniosków o wymianę źródeł ogrzewania, jedynie sześćdziesiąt zostało sfinalizowanych. Według prezesa stowarzyszenia pozbycie się „kopciuchów” jest najlepszym działaniem antysmogowym.

Zapytani częstochowianie alarmowali na temat bardzo niskiej jakości powietrza w naszym mieście. Ich zdenerwowanie i frustracja spotęgowały się po nastaniu zimy, kiedy całun zanieczyszczeń nie opuszcza miasta nawet przez kilka dni.

Więcej informacji o akcji “Jura bez smogu” na stronie stowarzyszenia.

Jakub Szyda

czestochowskie24

Polityka prywatności: Redakcja czestochowskie24.pl zastrzega wszelkie prawa do portalu. Użytkownicy mogą pobierać i drukować fragmenty zawartości portalu informacyjnego czestochowskie24.pl wyłącznie do użytku osobistego. Publikacja, rozpowszechnianie zawartości niniejszego portalu lub jej sprzedaż (także framing i in. podobne metody), są bez uprzedniej pisemnej zgody redakcji zabronione i stanowią naruszenie ustaw o prawie autorskim, ochronie baz danych i uczciwej konkurencji - będą ścigane przy pomocy wszelkich dostępnych środków prawnych.

Skip to content