Jurajska znów otwarta, są jednak pewne ale…

Wejście do galerii od ul. Krakowskiej/Fot. Radio Fiat

Zgodnie z rozporządzeniem II etapu znoszenia obostrzeń w Polsce od 4 maja otwarte zostały galerie i centra handlowe. Galeria Jurajska w Częstochowie powróciła z ok. 150 otwartymi punktami. Poza sklepami spożywczymi, drogeriami oraz apteką, otwarte zostały także sklepy odzieżowe, obuwnicze, z wyposażeniem wnętrz oraz z elektroniką.

Do tego grona zaliczają się też perfumerie, księgarnie oraz jubilerzy. Otwarte zostają także wyspy handlowe, o ile będą miały odpowiednie zabezpieczenia dające dystans pomiędzy klientami a sprzedawcą.

– W sklepach może przebywać jedna osoba na 15 m2. Poprosiliśmy sklepy o to, aby wywiesiły na swoich witrynach informację z dopuszczalną liczbą osób, jaka jednocześnie może w nich przebywać. Chodzi o to, by klienci byli w stanie ocenić, czy nie ma zbyt wielu osób w sklepie. W Galerii Jurajskiej może swobodnie przebywać 3000 osób. Działalność mogą prowadzić punkty gastronomiczne, ale muszą sprzedawać posiłki tylko na wynos. Nie można spożywać posiłków ani na terenie galerii, ani na jej bulwarach. Strefy odpoczynku oraz do spożywania posiłków są wyłączone z ruchu, w związku z tym ograniczyliśmy dostępność stolików w strefie food court – tłumaczyła Anna Borecka-Suda, zastępcą dyrektora w Galerii Jurajskiej.

Z obecnego funkcjonowania w Galerii Jurajskiej wyłączone jest kino, strefa rozrywki dla dzieci „Bajowy labirynt”, salon fryzjerski, biura podróży oraz studio fitness. Aby korzystanie zakupów w galerii było bezpieczne, administracja wprowadziła pewne zmiany i zasady związane z poruszaniem się po obiekcie.

– Mamy system zliczania klientów, także monitorujemy na bieżąco, ilu klientów weszło do galerii. Jeśli osób będzie za dużo, ochrona ograniczy swobodne wchodzenie do obiektu. Tam, gdzie to możliwe, oznaczyliśmy strefy wejść i wyjść tak, aby klienci nie musieli się mijać w drzwiach. Ochrona instruuje, którędy wchodzić i wychodzić, aby zachować dystans – dodała Anna Borecka-Suda.

Z wind galerii mogą korzystać maksymalnie trzy osoby jednocześnie, czyli średnio trzy razy mniej, niż dotychczas. Wyjątek stanowią rodziny. Na terenie budynku obowiązuje zasada noszenia maseczek ochronnych oraz utrzymywania dwumetrowego odstępu od innych. Warto dodać, że godziny funkcjonowania obiektu oraz punktów sprzedawczo-usługowych nie uległy zmianie.

BNO

Skip to content