4 lutego na całym świecie obchodzony jest Dzień Walki z Rakiem. Ta data mobilizuje nas do rozmawiania o chorobach nowotworowych oraz do podejmowania działań profilaktycznych. Z inicjatywą wychodzą rozmaite Fundacje i Stowarzyszenia. W ich szeregach znajdują się osoby, które same zmagały się z rakiem, albo wciąż walczą i swoją postawą zachęcają do troski o swoje zdrowie. Jedną z takich osób jest Olga Młynarczyk ze Stowarzyszenia Niebieski Motyl.
– Od 2004 roku zmagam się z chorobą nowotworową. Chorować jednak można się nauczyć. Wszystkie te fazy choroby, o których piszą w podręcznikach, fazy zaprzeczenia, odrzucenia, one są, ale najbardziej potrzebne jest to, aby mówić o swoich emocjach. Najczęściej wstydzimy się mówić o tym, że chorujemy, albo boimy się reakcji innych. Trzeba mieć dużo pokory w sobie i dużo siły do tego, aby podjąć walkę – dzieli się Olga Młynarczyk.
Najbliższy projekt profilaktyczny, który przygotowuje Stowarzyszenie Niebieski Motyl nosi tytuł Wszystkie ręce na pokład. Partnerami inicjatywy są m.in.: Polskie Amazonki Ruch Społeczny czy Fundacja OnkoRejs – Wybieram Życie. Patronat przyjęli Polskie Towarzystwo Ginekologii Onkologicznej oraz Miasto Kołobrzeg. Kto powinien zdaniem Olgi Młynarczyk wziąć udział w tym wydarzeniu?
– Chcemy zaprosić wszystkich, którzy cenią swoje życie i zdrowie oraz życie i zdrowie swoich bliskich. Wszystko po to, żeby zwrócić uwagę, że profilaktyka może nas uratować. Stawiamy na to, że przez formę zabawy można oswoić się z diagnozą. Na pikniku w Kołobrzegu będą ginekolodzy, onkolodzy, dermatolodzy i każdy będzie mógł skorzystać z ich porad. Wydarzenie odbędzie się na przełomie lipca i sierpnia – tłumaczy Młynarczyk.
Szczegółowe informacje o projekcie Wszystkie ręce na pokład można znaleźć na fanpagu na fb oraz na stronie www.niebieskimotyl.pl Światowy Dzień Walki z Rakiem został ustanowiony w 2000 roku w Paryżu z inicjatywy UNESCO.
fot. fb Wszystkie ręce na pokład