fot. Radio Fiat/archiwum

Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa to jedno z najważniejszych świąt w Kościele Katolickim. Przypomina, że Eucharystia to największy z cudów, jaki dokonuje się na ołtarzach całego świata.

W czwartek ulicami polskich miast i wsi przejdą tysiące osób. Procesje, w których oddadzą chwałę Chrystusowi to nieodłączny element uroczystości. Jak mówi ks. Mariusz Bakalarz — rzecznik prasowy archidiecezji częstochowskiej, „Boże Ciało” to swoista manifestacja wiary.

– To dzień, w którym przede wszystkim publicznie wyznajemy wiarę w prawdziwą i realną obecność Jezusa Chrystusa w Najświętszym Sakramencie. Nie jest wiele takich sytuacji, kiedy z procesjami wychodzi się poza teren świątyni. „Boże Ciało” nabrało szczególnego znaczenia 500 lat temu podczas reformacji, która zaprzeczała katolickiej nauce dotyczącej Najświętszego Sakramentu i realnej obecności Jezusa Chrystusa w postaci chleba i wina. Herezje te spowodowały, że katolicy jeszcze bardziej chcieli zamanifestować swoją wiarę.

W tym roku, ze względu na sytuację epidemiologiczną, uczestnicy uroczystości powinni stosować się do aktualnych zaleceń sanitarnych, o czym mówi ks. Paweł Rytel-Adrianik, rzecznik prasowy Konferencji Episkopatu Polski.

– O przestrzeganie wytycznych sanitarnych do wiernych apeluje arcybiskup Stanisław Gądecki, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski. Wskazania obowiązują wszystkich uczestników liturgii, z wyjątkiem celebransów. Apel arcybiskupa szczególnie dotyczy zasłaniania ust i nosa oraz zachowania dystansu dwóch metrów.

Pamiętajmy, że przygotowania do Uroczystości Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa to nie tylko ozdobienie trasy procesji oraz ładny, odświętny strój. Istotą jest przygotowanie duchowe poprzez spowiedź i uczestnictwo tego dnia we Mszy. św.

Przypominamy też, że procesje eucharystyczne w Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa prowadzone będą przez pasterzy Kościoła Częstochowskiego:

Bazylika Archikatedralna: godz. 10.00, Msza Święta i procesja eucharystyczna pod przewodnictwem metropolity częstochowskiego abp. Wacława Depo.

Jasna Góra, Kaplica Cudownego Obrazu Matki Bożej: godz. 11.00, Msza Święta i procesja eucharystyczna na Wałach Jasnogórskich pod przewodnictwem bp. Andrzeja Przybylskiego.

ABK/IAR/archiczest.pl

Skip to content